Tarihten beri süregelen güzel kalma ve genç kalma isteği kadınları peşinden sürükleyen bir istektir. Bu isteği gerçekleştirmek için ise her yolu deneyen kadınların güzellik anlayışı ise bulundukları döneme göre değişiklik göstermektedir. Moda gibi değişimlere açık bir durumda olan güzellik algısı ise dönemsel olarak değişmektedir. Kişinin karakterinden kültürel yapısına göre değişebilen güzellik algısı vücudun farklı bölgeleri için aynı değildir. Toplumsal normlara bağlı olarak genital bölge gibi alanlardaki sorun ve problemlere çözüm aramak ayıp, günah olarak adlandırılabilmekteydi. Bu nedenle, geçmişteki vajina sarkıklığı, iç dudakların büyük olması veya kızlık zarı dikimi gibi konular kadınların yaşantılarını olumsuz etkilemiş ve bu sorunlarla kadınlar baş başa kalmıştır. Günümüzde tabularını yıkan kadınlar ise güzelliği genel olarak derecelendirmekte ve vücutlarındaki tüm hatlarda güzel olmak istemektedirler. Estetik operasyonlara ihtiyacın oluşuyla da günümüzde çeşitli uygulamalarla tanışmış ve bu uygulamalar sonucunda tıbbi alandaki gelişmelere şahit olmaktayız. Genital bölge estetiği de bu gelişen tıptan nasibini almakta ve kadınlara yepyeni bir hayatın kapısını aralamaktadır. Ankara vajinoplasti veya Ankara vajina estetiği uygulamaları da genital bölgesinden memnun olmayan ve buna bağlı olarak cinsel hayatı olumsuz etkilenen tüm kadınlara yapılabilmektedir. Doğuma veya hormonal bozukluklara bağlı olarak vajinanın sarkması, bollaşması veya genişlemesi olarak şikâyet edilen her durumda vajinoplasti ameliyatı (vajina daraltma ameliyatı) yapılabilir. Bu yazımızda genital estetik uygulamalarından vajinoplasti konusunu ayıntılı olarak ele alacağız. Ankara vajinoplasti öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler, “vajinoplasti (vajina daraltma estetiği) nasıl yapılır?”, “vajinoplasti fiyatları nedir?” gibi vajina estetiği ile ilgili tüm merak ettiğiniz bilgilere ulaşabileceksiniz.

Vajinoplasti Nedir?

Vajina daraltma operasyonu olarak da adlandırılan vajinoplasti ameliyatı genital bölge estetiği uygulama alanları arasında yer alır. Vajinanın ilk haline yeniden döndürülmesinin amaçlandığı vajinoplasti ameliyatı diğer adıyla vajina estetiği %100 başarılı bir ameliyattır. Yani, çok sayıda doğumun ya da diğer durumların hiçbir öneminin olmadığı vajinoplasti ameliyatında genişleyen vajina toparlanır ve daraltılır. Doğum yapmış kadınlar tarafından sıklıkla hissizlik ve zevk almama gibi sebeplerle başvurulan vajinoplasti ameliyatı cinsel hayatın sürdürülebilirliği açısından önemli bir ameliyattır. Erkek ve kadın içinde zor durumlara sebep olan vajina bolluğu vajinoplasti ameliyatı ile kolayca çözümlenebilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı genişleyen vajinal dokunun alınmasıyla başlamaktadır. Vajinanın çevresinde yer alan yumuşak doku ve kaslar da sıkıştırıldığında vajina daraltma ameliyatının temel amacı gerçekleşmiş olur. İç dudakları büyük olan veya sarkmış hastalarda vajinoplasti ile beraber labioplasti ameliyatı da gerçekleştirilebilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Vajinoplasti ameliyatında karından hiçbir kesi yapılmaz. Vajina bölgesinden yapılan vajinoplasti (vajina estetiği) ameliyatı ortalama 30 ila 40 dakika sürebilmektedir. Bu süreye kombin ameliyatlar dâhil olursa elbette süre biraz daha uzayacaktır. Vajinoplasti’de vajinanın girişi ve 3-4 cm iç alan daraltılır. Vajinadaki bolluk derecesine göre fazla olan vajina dokusu çıkarılır. Kalan doku kendiliğinden eriyen dikişler ile dikilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için sonradan dikişlerin alınmasına gerek olmayacaktır. Genel anestezi altında yapılan vajina daraltma ameliyatı riskli bir ameliyat değildir. En önemli risk enfeksiyon riskidir, zaten doktorunuz enfeksiyon riski için gerekli önlemleri alacaktır. Ameliyat sonrasında 2 hafta boyunca vajinal akıntı, hafif kanama görülmesi beklenen normal bir durumdur. Ancak kötü kokulu akıntı veya aşırı kanama veya ağrı olursa mutlaka doktorunuzu aramanız gerekir. Operasyondan 6 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır. Kontrole kadar cinsel ilişkinin kesinlikle olmaması gerekir. Vajina daraltma operasyonu sonrasında tekrar hamile kalınır ise doğumun sezaryen ile yapılmasında fayda vardır. Çünkü vajinal doğum olduğunda vajinadaki darlık ve sıkılık kaybolabilir. Bu bilgiler hastaya verilerek vajinoplasti sonrası doğum şekli tercihini hastaya bırakmak gerekir.

Vajina Daraltma Operasyonu Neden Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatları birçok sebeple yapılabilse de temel sebep hastaların cinsel hayatlarındaki tatminsizliktir. %90 oranında cinsel hayatlarında zevk almamaktan şikayet eden çiftler cinsel ilişkiden eskisi gibi zevk almak için yaptırırlar. Cinsel açıdan hazzı arttıran vajina darlığı bu nedenle hem erkek hem de kadınlar için çok önemlidir. Bu nedenle gevşeyen ve sarkan vajinanın sıkılaştırılması vajinanın daralmasını sağlayacaktır. Ankara vajina estetiği ameliyatının bir diğer endikasyonu ise cinsel ilişki esnasında duyulan seslerdir. Kadın ve erkeği oldukça rahatsız edebilen sesler kimisini rahatsız etmemektedir. Takıntı haline gelen veya konsantrasyonu bozan bu sesler vajina gevşekliğinde ve esnekliğin kaybında ortaya çıkar. Vajina daraltma operasyonu sayesinde bu seslerden de kurtulmak mümkündür. Ankara vajinoplasti ameliyatı cinsel hazzı arttırmak için yapılan bir ameliyat türü olarak bilinse de sağlığı tehdit eden durumlar için de yapılan bir ameliyattır. İdrar torbası ve bağırsakların sarkmasının düzeltilmesi konusunda oldukça başarı sağlayan vajina daraltma ameliyatı hem cinsel yaşantıyı hem de fizyolojik olarak organların çalışmasını düzenleyecektir. Doğum izlerinin onarılması ve ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi konusunda da vajinoplastiye başvurulabilir. İyileşmesi tam anlamıyla tamamlanmayan izleri ve doğum izleri de vajinoplasti ile çözülebilir.

Doğum Yapmamış Kişiler Vajina Estetiği Yaptırabilir mi?

Doğum yapan ya da yapmayan tüm kadınlar vajinoplasti yani vajina estetiği olabilir. Cinsel ilişki kaynaklı olarak da gelişen genişleme de bu operasyon ile çözümlenebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Genital bölge bilindiği üzere tehlikelere açık bir alan ve bu alanların korunması gerekiyor. Vajinoplasti gibi önemli bir operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi ise kişisel hijyen olacaktır. Vajina estetiği pansumanlar düzenli yapılmalı ve doktorun vereceği tüm ilaçlar zamanında ve dozajında tüketilmelidir.

Vajina Estetiği Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Vajina daraltma gibi çeşitli operasyonlar sonrasında duş alma konusu hastaların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Vajinoplastiden 1 gün sonra duş alınabilir. Duş için de belirli kurallar vardır. Vajinal duş asla yapılmamalı ve küvette oturulmamalı, yatılmamalıdır. Ayakta duş şeklinde duş alması önerilmektedir. Doktor onayından sonra jakuzi, küvet gibi tercihlerinize göre duş almaya devam edilebilir.

Vajinoplasti Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişki Olabilir?

Vajinadaki genişlemeyi veya diğer sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayarak yapılan vajinoplasti ameliyatında belirli bir süre cinsel perhiz uygulanır. 1 ila 1,5 ay vajinanın yenilenmesi ve ameliyatın etkisinin ortaya çıkması için uygun bir süredir. Yine de doktorunuz size ne zaman ilişkiye gireceğiniz konusunda en doğru bilgiyi verecektir.

Vajinoplasti Ücretleri Ortalama Ne Kadardan Başlıyor? Vajina Estetiği Fiyatları

Ankara vajinoplasti merkezimizde tüm genital bölge estetiği uygulamaları Doç. Dr. Deniz Ulaş ve ekibi tarafından yapılır. Vajinoplasti öncesi ve sonrası farkını hissedeceğiniz en iyi teknolojik cihazlarla uygulamalar yapan Doç. Dr. Deniz Ulaş’tan randevu alabilir, yepyeni hayatınıza merhaba diyebilirsiniz. Vajinoplasti Ankara merkezimizin telefon numaralarından veya mail sistemimizden randevu alabilir ve doktorumuzla birebir görüşebilir ve vajinoplasti fiyat bilgisini alabilirsiniz. Vajina estetiği fiyatları için de muayene öncesinde araştırma yaptığınızda farklı fiyat skalalarını görmeniz olasıdır. Tekniğe, doktora, merkeze hatta kombin ameliyatlara göre değişen Ankara vajinoplasti ücretleri için en net bilgiyi yine doktorunuzdan alabilirsiniz. SGK kurumunun estetik ameliyat olması gerekçesiyle karşılamadığı Ankara vajinoplasti ücretleri ya da Ankara vajina estetiği fiyatları özel sigortalar tarafından da karşılanmamaktadır. Bu sebeple özel ameliyat olarak değerlendirilmekte ve buna göre ücretlendirmeler doktorlar ve merkezler tarafından belirlenmektedir.

Sağlık ve güzellikle kalmanız dileğiyle..