vajinoplasti

       Vajinoplasti, vajina bölgesinde uygulanan düzeltici prosedürlere verilen isimdir.  Vajina, insanlar arasında rezervuar veya üreme yolu olarak da bilinen cinsel ilişkinin gerçekleştiği mekanizmadır. Vajina, içeri doğru ilerleyen bir kanaldır ve vücudu çevreleyen esnek bir kanal yapısına sahiptir. Kadınlık hormonu östrojene karşı çok hassas olan vajina duvarlarının esnekliği yaşamın bazı evrelerinde bu özelliğini yitirebilmektedir. 

Hormonların yükseldiği hamilelik gibi durumlarda esneme özelliği göstererek bebeğin rahat çıkabilmesine imkân sağlar. Menopoz gibi kadınlık hormonunun azaldığı yaşam döngülerinde, vajinanın mukoza zarının yüzeyleri giderek düzleşir, kolajenin yapısı bozulur ve elastikiyetini kaybeder. Diğer vücut dokuları gibi yaşla birlikte belirli değişiklikler gösterir. 

Kadınlar Ne Zaman Vajinoplasti Düşünmeli?

Birçok kadın vajina ve pelvik tabandaki gevşek kaslardan muzdariptir. Sonuç, bir yandan cinsel ilişki sırasında haz alma duyusunun azalmasıdır, öte yandan doku gevşemesi de kadınlarda idrar kaçırma gibi problemlere neden olabilir. Genel olarak, henüz doğum yapmamış genç kadınlar bu problemlerden nadiren etkilenir. Bununla birlikte,  20-25 yaşındaki kadınların yaklaşık üçte biri stres inkontinansından etkilenir. Stres inkontinansı, fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteler gerçekleştirirken istemsiz olarak idrar kaçırma veya baskılı bir şekilde gelen idrara çıkma dürtüsüdür.

Vajina daraltma operasyonu, özellikle bir veya daha fazla  doğum gerçekleştirmiş veya zayıf bağ dokusu olan kadınlar için bir uygun bir yöntemdir. Böyle bir prosedürü düşünen kadınların aile planlamasını tamamlamış olması gerekir. 30 yaşından sonra cilt yaş aldıkça elastikiyetini kaybetmeye başlar ve nem oranı giderek azalır. Bu değişiklikler vajina içinde de meydana gelir. Gevşek bağ dokusunun diğer nedenleri hormonsal değişiklikler ya da zaman içerisinde meydana gelen sürekli kilo alıp verme durumlarıdır.

Vajinoplasti Tedavisinin Amacı Nedir?

İnkontinans gibi tıbbi sorunlar varsa operasyon ihtiyaç olabilir. Bununla birlikte, psikolojik durum da tedavi için endike bir durumdur.  Pelvik bölgesi egzersizleri gibi diğer alternatif yöntemler artık sonuç vermediğinde vajinoplasti ameliyatının düşünülmesi tavsiye edilir. Operasyondan sonra vajina daraldığı için cinsel ilişki sırasındaki duygular da yoğunlaşmaya başlar. Bu hem cinsel partnerleri olumlu etkiler hem de çiftlerin tatmin edici bir cinsel aktivite rutinlerini sürmelerini sağlar.

Vajinoplasti Operasyonlarının Avantajları

  • Artırılmış cinsel yaşam
  • Artan zevk duygusu
  • İnkontinans gerçekleşen problemleri ortadan kaldırmak

Vajinoplasti Neden Gereklidir?

Normal doğum, iri bebek doğumu, normalden uzun süren doğumlar, aralıklı doğumlar, ikiz ya da üçüz doğumlar, doğum çatlakları, dikiş hasarları, bağ dokusunun yapısal zayıflığı, kolajen eksikliği, dalgalı kilo alımı, hormonal değişiklikler, ilerleyen yaş vajinoplasti ameliyatını gerektiren durumlardan bazılarıdır. Vajinal kanalın genişlemesine ve vajinal tonusun azalması,  Gevşemiş vajina ile partnerin cinsel organı arasındaki uyumsuzluk sonucunda cinsel uyaranlar işlevini yerine getiremez ve hatta ilişki sırasında hava kaçağına bağlı olarak sesler meydana gelebilir. Bu durum zamanla çiftlerin cinsel olarak mutsuz olmasına ve birbirinden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir. Vajina daraltma ya da gençleştirme adı verilen vajina estetiği artık kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Uzman cerrahımız Deniz Ulaş tarafından sık ve yüksek başarı ile gerçekleştirilen vajinoplasti ameliyatı bayanlar tarafından en sık tercih edilen genital estetik prosedürüdür.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatında vajina kanalını saran dokular doktor tarafından gerekli görülmesi durumunda alınabilir ve komşu organların normal pozisyonları sağlamak amacıyla vajina kanalına daraltma işlemi uygulanabilir. Bu işlem vajinanın uzunluğunu değiştirmez, dolayısıyla çiftler arasındaki ilişki derinliğini etkilemez. Bu ameliyatlar uzman kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde genel olarak kanamaya sebep olmaz. Vajina daraltma ameliyatı bilindik önemli bir riski taşımamaktadır. Vajina daraltma ameliyatlarını başarılı şekilde uygulamak için adet döngüsünün ilk yarısında gerçekleştirilmelidir. Bunun nedeni, yeni adet kanaması başladığında dokuların iyileşme döngüsünü tamamlamış olmasıdır. Ayrıca bu süre zarfında östrojen hormonu yüksek seviyede olduğu için iyileşme çok daha başarılı olur. 

Vajina Daraltma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel olarak hastalar operasyondan sonra yaklaşık bir hafta kadar istirahat sonrasında günlük rutinlerine dönebilmektedir. Ameliyat sonlandırılırken doktorumuz kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için tekrar dikiş aldırmak için kontrole gelmeye gerek kalmamaktadır. Ameliyat sonrası işlemin kapsamına göre değişmekle birlikte 3 ila 5 haftalık iyileşme döneminde hastalara cinsel ilişki yaşanmaması önerilmektedir. Operasyon sonrası doktor istemi ile antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmalı, dış dikişler antiseptik solüsyonlar ile temizlenmelidir. 

Genital Estetik Nedir?

Hamilelikte Kansızlık