vajinoplasti-ameliyati-ve-fiyatlari

Kadınların vücutlarına güvenmelerinin ne kadar önemli olduğu hakkında birçok şey söylenmektedir. Vajina daraltma ameliyatı, hem kadınların kendisine olan özgüvenini artırmakta hem de estetik görünümünüze önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. 

Sağlıklı bir vajinaya sahip olmanın önemi kendini belli etmektedir. Pelvik ağrı, azalan cinsel haz gibi vajinal sorunları tedavi etmek için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır Tüm bu bilgiler hastaların gözüne korkutucu bir süreç gibi gelebilir. Bu yazı sizi vajinoplasti prosedürünün başından sonuna kadar götürecek, böylece operasyondan önce bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajinanın daralmasını ve yeniden düzenlenmesini sağlayan cerrahi bir prosedürdür. Ülkemizde vajinoplasti, doğuştan anomalilerin düzeltilmesi, travma veya yaralanma ve kanser tedavisi gibi çeşitli nedenlerle uygulanabilmektedir. Vajina gençleştirme ameliyatı, iç dudaklar olarak bilinen labia minora veya dış dudaklar olarak bilinen labia majora’nın yeniden şekillendirilmesini içermektedir. 

Vajinal Daraltma Ameliyatı Için Uygun Adaylar Kimlerdir? 

Vajina daraltma ameliyatı için uygun adaylar, süreç ve sonuçlar hakkında gerçekçi beklentileri olan sağlıklı kadınlardır. 

Vajinoplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Vajinoplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
 • Menopoza giren kadınlar cinsel deneyimlerini iyileştirmek amacıyla
 • Zor ve uzun süren doğum sonrası
 • Zamanla vajinanın elastikiyetini kaybetmesiyle sarkma problemi meydana geldiğinde vajina daraltma ameliyatı güvenle uygulanabilir.

Vajinoplasti Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Vajinoplasti ameliyatı ile vajinal kanal sıkılaşır, derinliği artırılır ve deformasyon giderilir. Vajinanın her iki tarafında bulunan dudaklar yeniden şekillendirir ve hassasiyet artırılır. Bu sayede hastalar daha estetik bir vajina görünümüne sahip olurlar. Ülkemizde vajinoplasti ameliyatı daha feminen bir görünüm elde etmek için, cinsel hazzı artırmak için ya da benlik saygısını geliştirmek için uygulanmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatın tamamlanması yaklaşık iki saat kadar sürmektedir. İşlem ameliyathanede steril koşullar altında gerçekleştirilmektedir.

İlk olarak, cerrah, perine bölgesi adı verilen, vajinanın bitimi ile anüsün başladığı yere kadar olan alana perinal kesi yapacaktır. Operasyon esnasında, küçük ve büyük dudakların çevresindeki fazla deri çıkartılır ve daha sonra bu alana gerekirse yumuşak dokulardan alınan greftleri veya yağ enjeksiyonlarını uygular; bu teknik, vajina bölgesinin esnekliği korurken daha doğal bir görünüm elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?
 • 18 yaşından küçüklere,
 • Gebe olan kişilere,
 • Rektum ya da bağırsak kanseri olan hastalara,
 • Vajinanın iç kısımlarında yara, hematom, kist gibi problemler varsa bu kişilere vajina daraltma ameliyatı uygulanmaz. 

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci, geçirilen ameliyatın türüne göre farklılık göstermektedir. Genel olarak ameliyat sonrası bir gece hastanede kalınması önerilmektedir. 48 saat boyunca opere bölge sudan uzak tutulmalıdır. Taburcu olan hastaların yaklaşık 6 hafta istirahat etmeleri istenmektedir. Yine bu 6 haftalık süreçte yorucu aktivitelerden veya ağır efor gerektiren işlerden kaçınmaları gerekmektedir. Yüzmek, spor salonunda egzersiz yapmak veya masaj gibi eylemleri yapmadan önce doktora başvurulması sağlıklı olacaktır.

Vajinoplasti süreci tamamlanırken bazı rahatsızlıklar yaşanabilmektedir; En sık karşılaşılan arasında vajina kısmında meydana gelen ağrı ve bacaklarınızın arasında başlayan pelvik ağrı yer alır. Ek olarak, bazı hastalar bu süre zarfında cinsel organlarında hissizlik yaşadıklarını iletmektedirler. Ancak bu his zamanla kaybolacaktır. Cinsel hazzın yerine gelmesi yaklaşık üç ay kadar sürebilir.

Vajinoplasti Ameliyatında Beklenen Riskler Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi vajinoplasti ameliyatı da muhtemel riskler içermektedir. Lakin bu ameliyatın riskleri alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde çok nadir olarak görülmektedir. Meydana gelmesi nadir olan komplikasyonlar şöyledir;

 • Enfeksiyon
 • Duygu-durum bozukluğu
 • Kanama
 • Morarma
 • Ağrı
 • Kalıcı Yara İzi

Bu komplikasyonlarla karşılaşmamak için alanında uzun deneyime sahip bir cerrah ile çalışmak çok önemlidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Ağrılı Mıdır? 

Birçok hasta ameliyatı genel anestezi altında olur, bu sebeple herhangi bir ağrı hissetmezler. Ancak işlem sonrasında anestezisinin etkisinin geçmesiyle birlikte ağrı ve genel bir rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bu ağrı doktor tarafından istem edilen ilaçlarla kontrol altına alınır ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur. 

Vajinoplasti Ameliyatı Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Vajinoplasti ameliyatı fiyatları işlemi yapan cerrahın deneyimine, kullanılan anesteziye, malzemelere ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Bu nedenle net bir fiyat verilmesi mümkün değildir. Net fiyat operasyonu gerçekleştirecek olan cerrah ile konsültasyon sonrasında belli olacaktır.

Ankara Vajinal Beyazlatma
Cinsel travmalar