vajina_daraltma

Vajina daraltma, doğumdan sonra veya yaşa bağlı olarak kas tonusunu kaybedebilen ve sarkmaların meydana geldiği vajinayı sıkılaştırmak için kullanılan yönteme verilen isimdir.

Birçok kadın, vajinal doğum gerçekleştirmeye veya yaş almaya bağlı olarak vajinalarının formu anormal şekilde değişmeye başlayabilir. Bu sorunlara bağlı olarak cinsel işlev bozukluğu, vajinal atrofi, sarkma, ağrı ve stres inkontinansı gibi sorunlar yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilir.

Bu problemleri düzeltmek için, vajinada daralmayı ve eski formuna dönüştürmeyi hedefleyen bir dizi tedavi prosedürü vardır.

Vajina Daraltma Nedenleri Nelerdir?

Vücut sadece dışarıdan değil, içeriden de yaşlanır. Bu nedenle vajina ve çevresindeki dokunun da yaşlanması doğaldır. Bu süreç ve aynı zamanda doğumlar, nedenlerini ve semptomlarını sizin için açıkça özetlediğimiz hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

Spontan İdrar Kaçağı ve Fekal İnkontinans

Pelvik tabandaki doku özellikle vajinal doğum sırasında stres altındadır. Diğer fiziksel değişikliklerin yanı sıra idrar ve hatta dışkı kaybının son derece rahatsız edici olduğu bulunmuştur. Ancak kadınlarda ileri yaşta bile idrar kaçırma nadir değildir. Lazerle hızlı ve ağrısız bir şekilde yapılan bir vajina daraltma işlemi kısa sürede önemli bir iyileşme sağladığından sıkça tercih edilen bir prosedürdür.

Tedaviden Sonra Vajinal Kuruluk

Menopoz ve bunun sonucunda östrojen seviyelerindeki düşüş vajinal kuruluğun bir sebebidir. Malesef, cinsel aktivite esnasında ağrı ve iltihaplanma daha sık görülür. Hormon alımı kesilen kanser hastaları özellik vajina bölgesinde sıkça kuruluk problemi yaşarlar. Bu tür vakalar da vajinal gençleştirme gözle görülür bir rahatlama sağlar.

Vajinada şırı genişlemeye bağlı kayıp penis sendromu

Normal doğum vajinanın o kadar genişlemesine neden olabilir ki kadının haz alma duygusu ciddi şekilde kısıtlanır. Genişlemenin bir sonucu olarak, her iki ortak için de genellikle büyük bir yük olan, artık sürtünmenin artık mümkün olmadığı bile olabilir. Prof. Dr. Deniz Ulaş lazer ile vajina daraltma işlemi bu durumda da hızlı bir rahatlama sağlayabilir.

Vajina Daraltmanın Faydaları Nelerdir?

Vajina daraltma operasyonun birçok faydası vardır, en sık tercih edilme nedeni ise vajinayı sıkılaştırmaktır.

Vajina daraltma prosedürü şu problemlere yardımcı olabilir:

 • Vajinal atrofi semptomlarını iyileştirmek
 • Vajinal kuruluğu azaltmak
 • Üriner inkontinans tedavisi
 • Tekrarlayan enfeksiyonları azaltmak
 • Vajinal sarkmayı düzeltmek
 • Cinsel zevki artırmak

Kadınlar hayatlarının farklı evrelerinde vajina daraltma prosedüründe faydalanabilirler. Bazı kadınlar için bebek sahibi olduktan sonra vajinalarının doğum öncesi kadar sıkı olmaması gibi durumlardan muzdarip olabilirler. Yine bir başka neden, zayıf bir pelvik tabanın sebebiyet verdiği stres inkontinans sorunları meydana gelebilir.

Kimler Vajinoplasti İçin Uygun Adaydır?

Pratikte, tüm kadınlar için vajinal daraltma operasyonu mümkündür. Doğum veya yaşlılık nedeniyle vajina kasları ve dokuları stabilitesini kaybetmiş kadınlarda uygun bir işlemdir. Vajinal daraltma, idrar kaçırma problemi yaşayan hastalarda da etkili bir tedavidir.

Vajinoplasti İçin Nasıl Hazırlanılır?

Vajinal daraltma öncesind doktor ve hasta arasında yapılacak bir ön konsültasyon gereklidir.  Non-invaziv lazer vajinoplasti için başka bir hazırlık gerekmez.
Cerrahi bir vajina daraltma öncesi, operasyondan önce doktorla ön konsültasyon yapıldıktan sonra aspirin tarzı kan sulandırıcı ağrı kesiciler kesilmelidir. Alkol ve nikotin tüketimi de bu süreç içerisinde kullanılmaması gereken ürünlerdir. Düzenli olarak doğum kontrol hapları veya diğer ilaçları alıyorsanız, yine ön konsültasyon öncesi yapılması gerekenler tartışılacaktır. Son olarak operasyondan bir gün önce hastalardan genital bölgesinin tıraş edilmesi beklenmektedir.

Vajina daraltma ameliyatının riskleri

Vajinoplastinin iyileşmesi dört ila altı hafta kadar sürebilir ve aşağıdakiler gibi riskleri içerir:

 • Yara izi
 • Duyu kaybı
 • Kanama
 • Yangı
 • Cilt nekrozu

Vajinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer yöntemi ile vajina daraltma işleminden sonra bir hafta cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır. Bunun dışında hastaların önemli bir kısıtlanmaya gitmeye gerek yoktur. En iyi sonuç için, genellikle dört ila altı haftalık aralıklarla toplam üç ila beş tedavi yeterli olmaktadır. Bu dönemde yüksek efordan ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı sonuçları

Vajinoplasti, stres inkontinansı gibi sorunları ortadan kaldırmaya ve cinsel duyumu artırmaya katkı sağlayacak daha sıkı bir vajinal bölge ile tamamlanmaktadır.

 

Kadın Üreme Organları

Kızlık Zarı Muayanesi Nedir?