vajina-daraltma-ameliyati

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinanın normalden geniş olması kişide cinsel problemler arasında en başta gelen sorunlardan bir tanesidir. Zira vajina ile penis arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde de orgazm konusunda problem yaratabilir. Psikolojik açıdan da kadını etkileyen bu problem vajina daraltma ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Vajina Neden Genişler?

Vajina Neden Genişler?

Bazı kadınlarda vajina yapısal olarak normalden büyük bir görünüme sahip olabilir. Bunun dışında, geçirilen normal doğum öyküsü, doğum esnasında meydana gelen yırtılma (doğum yırtığı), mullipar yani gebelik sayısının fazla olması, ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin yanlış dikilmesi, dikişlerin açılması, iri bebek doğumu, yaşın ilerlemesi ile beraber doğal yaşlanma süreci, vajina elastikiyetinde azalma ve bollaşma-sarkma meydana getirebilir.

Genişlemiş Vajinanın Belirtileri Nelerdir?

Vajina genişliğini anlayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı semptomlar vardır. Bu semptompları aşağıdaki sıralayabiliriz:

  • Gülerken ya da öksürürken sık idrar kaçırma,
  • Vajinal kasları sıkma refleksinin zayıf olması
  • Sürekli olarak sıkışma idrara çıkmak isteği,
  • İlişki esnasında orgazm olamama,
  • Cinsel ilişki esnasında his kaybı

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatında vajina arka duvarından girilerek boylamasına bir parça alınır. Onarım aşamasında ise kas tabakası ayrı, mukoza tabakası ayrı dikilir. Vajina daraltma ameliyatı genel olarak lokal anestezi ile yapılsa da isteyen hastalar için genel anestezi ile yapılması da mümkün olan bir ameliyattır. Ameliyat ortalama 1 saat kadar sürer. Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte vajina estetiği, klitoris estetiği, labioplasti ameliyatları da yapılması mümkündür.

Vajina Daraltma Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatı, kadın cinsel organlarına yönelik cerrahi müdahalelerdir ve doğru bir şekilde belirtilir ve uygulanırsa nadiren rektum yaralanmaları ve rektovajinal fistül gelişimi gibi ciddi komplikasyonlara yol açar. 

 Genellikle küçük komplikasyonlar olan morarma (hematom) ve şişme problemi görülebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinal kuruluk hissiyatı ve gerginlik nadirdir.  Tüm bu komplikasyonlar nadir görülmekle birlikte genellikle geçicidir ve kayganlaştırıcılar veya dilatörler kullanılarak tedavi edilebilir.

Ameliyat Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sigara yara iyileşmesini yavaşlatacağı için sigara kullanan hastaların işlemden 2 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Aspirin gibi antikoagülan ilaç kullanımı, non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar ve vitamin takviyeleri gibi kanama riskini artırabilecek bazı ilaçların kullanımı da işlemden 2 hafta önce bırakılmalıdır. 

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl? Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl? Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ameliyattan sonra iyileşme süresinin kişiden kişiye değiştiğini anlamak önemlidir.  Vajina daraltma ameliyatından sonraki 2-4 hafta fiziksel aktiviteyi en aza indirmelisiniz. Pıhtılaşma riskini önlemek için, ameliyat sonrası yürümekte zorlansanız dahi düzenli olarak kısa mesafeler yürümek için kendinizi cesaretlendirmelisiniz. Ameliyat sonrasında sadece doktor tarafından istem edilen ilaçları kullanmaya özen göstermelisiniz.

İşlemden sonraki ilk 2-5 gün, alt bölgede gerginlik hissi ve hafif ağrı meydana gelebilir. Bu aşamadan doktor tarafından verilen ağrı kesicilerin alınması gerekmektedir. Çoğu zaman kasık bölgesinde ameliyat sonrası uyuşma hissi olur. Ancak bu durum geçicidir. Bununla birlikte, kişide duygu durum halinin normale dönmesi haftalar, aylar, bazı durumlarda daha uzun sürebilmektedir. Kasık bölgesinde meydana gelen şişlik ve morluklar genellikle 2-4 hafta içinde kaybolur.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında günlük aktivitelerinize operasyondan birkaç gün içerisinde devam edebilirsiniz. Ameliyattan 2 gün sonra normal bir şekilde duş alabilirsiniz. Ancak, vajina bölgesinde meydana gelen tüm şişlikler ve morarmalar tamamen geçene kadar aşırı sıcak su kullanımından kaçınmalısınız. Yine bu süreçte sauna, hamam,solaryum gibi sıcak uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir.

Vajina daraltma ameliyatlarında kullanılan cilt dikişlerinin çoğu kendiliğinden erir bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişler bir hafta sonra doktor tarafından alınır.

Uzun süre oturmayı gerektiren aktiviteler ameliyat bölgesinde rahatsızlık hissi yaratacağı için mümkün olduğu kadar oturmaktan kaçınılması gerekmektedir. Hafif yürüyüşler önerilmekle beraber ağır kaldırmaktan ya da yorucu spor faaliyetlerinden yaklaşık 4-6 hafta kadar uzak durmak gerekmektedir. Son olarak vajina daraltma operasyonu geçiren hastalara 6 hafta boyunca cinsel perhiz önerilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Sonuç Ne Zaman Görülür?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci aşamalıdır ve ameliyatın sonucunu nihai olarak değerlendirebilmek için birkaç ay beklemek gerekmektedir. Vajina bölgesindeki yara izleri ilk zamanlar kırmızı ve şiş olabilir hatta pigment olarak daha koyu gözükebilir. Minör yüzeysel yaralar, genellikle doğru bir şekilde yapılan bakım ile kendiliğinden geçer ve sorunsuz bir şekilde iyileşir. Unutulmamalıdır ki ameliyat sonrasında genital bölgede kalan izler zamanla görünmez hale gelecektir.

Eşlerde ortaya çıkabilecek cinsel sorunlar

Orgazm Aşısı , Gshot