Genital bölge estetiği günümüzde her geçen gün daha önemli hale geliyor. Geçmişte, kadınlar genital bölgelerini hakkında konuşmaktan çekinirlerdi ve memnun olmadıkları görüntüleri düzeltecek herhangi bir girişime başvurmazdı. Ancak bugün kullanımı ve ulaşılabilirliği artan lazer, tıraş ve ağda yöntemleri güzellik sektöründe önemli bir yere sahip. Cerrahi prosedürlerinde yaygınlaşması ve doktor hasta arasındaki güven ilişkisinin sağlanması sayesinde birçok kadın genital bölgeleri için yaygın bir şekilde estetik cerrahiye yöneldi. Bunun nedeni kadınlar vücutlarının her bölgesinde kendini mutlu ve güzel hissetmek ister ve bu nedenle kalçalardaki ve genital bölgedeki cilt güzel ve eşit görünmelidir.

Doğası gereği, cildin bu bölgeleri genellikle çevredeki alana göre daha koyu renklidir. Bunun nedeni, saç renginden sorumlu olan boya melaninin cildin normalde tüylü olan bölgelerinde de birikmesidir. Böylece kasık tepesi ve tabanı etrafındaki alanlar daha koyu pigmentli görünür. Burada cilt, samimi bir beyazlatma ile aydınlatılabilir.

Genital bölgenizden memnun olmadığınızda üçüncü bir kişiye güvenmenin utancı çoğu kadında fazladır ve genellikle yıllarca bu sorunu giderme arzusu gölgede bırakılır. Prof.Dr. Deniz Ulaş Ankara da bulunan vajina beyazlatma işlemi hakkında kapsamlı bilgileri ile ön konsultasyonda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Genital bölgedeki cilt neden genellikle daha koyu olur?

Melanin, bir kişinin teninin, saçının ve gözlerinin rengini belirler. Pigmentlerin karışım oranına bağlı olarak cilt ve saç rengi daha açık veya daha koyu olur. Genital bölgede bulunan koyu renkli tüyler bir jilet, ağda veya epilasyon yöntemleri kullanılarak hızla alınabilir, ancak anal ve genital bölgelerdeki derinin renk değişmesine neden olur. Bu, anüs, vajina ve penis bölgesinde biraz daha koyu cilt bölgelerine neden olur.

Evde genital beyazlatma yapılır mı?

Bazı hastalar genital bölgelerini kendileri beyazlatmak isterler. Reçetesiz satılan ağartıcı kremler ve merhemler genellikle yalnızca sınırlı kullanıma sahiptir ve bu bölgedeki hassas cilde bile zarar verebilir.  Labia ve pubik höyüğün hassas cildi için uygun olmayabilirler ve cilt hasarına neden olabilirler. Aktif bileşenin konsantrasyonunun düşük olması sebebiyle cilt koyu kalır. Bu nedenle vajina çevresini nazikçe beyazlatmak isteyen kadınların dikkat etmesi gerekenler: Sertifikalı bir doktor tarafından tedavi her zaman güvenli yaklaşımdır.

Lazer ile vajina beyazlatma işlemi

Kadın genital bölgesini aydınlatmanın en nazik yollarından biri lazer tedavisidir. Tedavinin mümkün olduğunca başarılı olması için her zaman deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Temel olarak, lazer tedavileri ağrısızdır. Ancak vajina hassas bir bölge olduğu için uyuşturma amaçlı anestezik krem ​​uygulanır.

Her şeyden önce vajinanın dış kısmı yani vulvaya lazer ile tedavi uygulanır. Lazer, mons pubisin yanı sıra iç ve dış labiadaki derinin üst tabakasını dikkatlice ayırır. Bu sayede genital bölgede biriken ve kararmaya sebebiyet veren melanin uzaklaştırılır. Tedavinin tamamı yaklaşık 30-45 dakika sürer ve ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Daha etkili sonuç almak için ikinci bir tedavi faydalı olabilir.

Genital bölgeye özel olarak hazırlanmış kremler, lazer tedavisinin sonucunu destekleyebilir ve böylece vajinal beyazlatma sonucuna katkı sağlayabilir. Bu özellikle koyu tene sahip hastalar için geçerlidir. Çünkü prensip olarak lazer tedavisi açık tenli hastalarda daha efektif sonuçlar vermektedir.  Bu nedenle bu durumlarda güzel bir sonuç için kremler veya peeling ile destekleyici bir tedavi şarttır.

Peeling ile vajina beyazlatma

Diğer bir seçenek de peeling kullanarak vajina bölgesini beyazlatmaktır. Peeling pratikte uygulanır ve yaklaşık 20-30 dakika da etki eder. Burada da lazer tedavisine benzer şekilde cildin üst tabakası ve dolayısıyla artık koyulaşmış pigmentasyon deriden uzaklaştırılır. Aynı zamanda peeling yeni cilt oluşumunu da uyarır. Bu beyazlatma tekniği, renk bozulmasını önemli ölçüde azaltır.

Peeling ile vajinal beyazlatmaile estetik bir sonuç elde etmek için genellikle ikinci bir seans gereklidir. İlk tedaviden altı ila on hafta sonra yapılır ve vajinal bölge daha da aydınlık bir görünüme kavuşur.

Vajina beyazlatmanın riskleri nelerdir?

İşlemden sonra zaman zaman cilt tahrişleri meydana gelebilir. Doktorumuz Deniz Ulaş, herhangi bir sebepten meydana gelen ağrı düzeyindeki gibi, vajina beyazlatma işleminden sonra da tedavi edilen bölgede eş değer oranda ağrı ve yanma hissi meydana gelebilir. Bu nedenle, daha fazla cilt tahrişini ve kızarıklığını önlemek için lazer uygulanan bölge günde birkaç kez yara ve iyileştirici kremle tedavi edilmelidir. Bu komplikasyonların dışındaki hastaların cinsel ilişki de dâhil herhangi bir kısıtlamaya gitmesine gerek yoktur. Sadece tedaviden sonraki birkaç hafta saunaya gitmekten kaçınılması gerekmektedir.