Geçmişten günümüze kadınlar güzel olma ve güzel olarak kalmaya devam etme konusunda birçok yöntemi denemiş ve ağrılı ameliyatları kabul etmiştir. Yüz güzelliği ve vücut güzelliğinin haricinde genital estetik güzelliği (vajina estetiği, iç dudak estetiği) de kadınların en çok önemsediği konulardan birisidir. Cinsel yaşantının öneminin artması ve kadının daha da özgürleşmesine bağlı olarak toplumsal değerler ışığında genital estetik giderek yaygınlaşmaktadır. Eşler arasında anlaşmazlıklara ve soğukluklara neden olabilen genital bölgedeki işlevsel ve görüntü problemleri ise vajina estetik uygulamaları ile çözümlenebilmektedir. Labioplasti de vajina estetik uygulamalarından birisi olup hem genç kızları hem de evli hanımları rahatsız eden iç dudak sarkma problemini düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Evli kadınları cinsellikten soğutan genç kızları ise evlenmekten vazgeçirecek seviyelerdeki genital estetik bozukluğu labioplasti operasyonu ile iç dudaklardaki problemler düzeltilebilir. Bu yazımızda labioplasti ne demektir, labioplasti neden yapılır, labioplasti öncesi ve sonrasında neler yapılır ve labioplasti fiyatları hakkında aradığınız bilgilere ulaşabilecek, kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulabilecekseniz.

Labioplasti Ne Demek?

Latince adıyla Labium minus yani iç dudaklardaki şekil bozukluklarını (iç dudak sarkması) düzeltmek için yapılan ameliyatlara labioplasti denilir. İç dudak şekil bozukluğu doğuştan olabileceği gibi sonradan doğum, kilo alma ve yer çekiminin etkisiyle de ortaya çıkabilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle beraber kollajen bağ dokusunun azalmasına bağlı olarak nasıl tüm vücutta sarkmalar oluyorsa iç dudaklarda da sarkmalar meydana gelmektedir. Labioplasti adı verilen ameliyat ile iç dudaklar sarkmaları düzeltilmekte, görsel olarak çok estetik bir görüntü elde edilebilmektedir. Elde edilen bu görüntü ömür boyu kalıcılığını korumaktadır. Sonuç olarak labioplasti ameliyatı iç dudak sarkmasını düzeltmede kalıcı bir çözümdür.

İç Dudak Sarkması

Labioplasti ameliyatı teorik olarak ismi çok duyulmayan ancak jinekologlar tarafından sıkça uygulanan bir ameliyat çeşididir. Birçok genç kız ve kadının sıkıntısı haline gelen iç dudak sarkması evliliklerin sonlanmasına bile neden olabilmektedir. Uygulaması ve sonrasındaki iyileşme süreci kolay ve sorunsuz olduğu iç dudak sarkması ameliyatı (labioplasti) %100 kalıcı bir çözüm sunmaktadır. İç dudak sarkması olan hastalarda vajinal enfeksiyon, ilişkide ağrı, pantolon giyildiğinde rahatsızlık gibi problemler sıkça görülmektedir. Özellikle mayo, bikini giyildiğinde görsel açıdan nahoş bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Fizyolojik ve anatomik olarak iç dudaklardaki sarkık ve fazla doku sürtünmeye bağlı olarak cinsel ilişkide rahatsızlık ve ağrıya yol açabilmektedir. Ayrıca fazla iç dudak dokusu nedeniyle vajinal bölgede sürekli ıslaklık ve terleme meydana gelir ve buna bağlı enfeksiyon ve mantar gibi problemler artar. Genital estetik dışında saydığımız fizyolojik problemlere de yol açabilen iç dudak sarkması, psikolojik olarak da kişide özgüven kaybı, evlenme korkusu ya da cinsellikten soğuma gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle labioplasti ameliyatı bireyi hem fizyolojik hem psikolojik hem de estetik anlamda rahatlatacak kalıcı bir çözümdür.

Labioplasti Ameliyatı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

İç dudakların normalden büyük olması veya sarkık olması genetik olarak doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca iç dudaklar arasında büyüklük farkı ve orantısızlık da genital estetik kaygıya neden olabilir. Labioplasti gerektiren durumlar madde madde özetlenecek olursa;

  1. Genetik olarak iç dudakların büyük olması, asimetrik olması, sarkık olması
  2. Doğumdan sonra veya kilo alıp verme sonrası iç dudaklarda sarkma
  3. Yaşa ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak iç dudaklarda sarkma
  4. Doğum veya travmaya bağlı iç dudaklarda zedelenme, yırtılma
  5. Özellikle esmerlerde daha sık görülen zamanla iç dudaklarda kararma

Yaşlanmayla beraber kollajen dokuda kayıp yaşanır. İç dudaklarda da bu kollajen doku kaybı görülür. Hem kollajen doku kaybı hem de yer çekiminin kaçınılmaz etkisi ile iç dudaklarda sarkma özellikle 35 yaş üstü bayanlarda sıkça karşımıza çıkmaktadır. İç dudak sarkması, büyüklük veya boyut farklılıkları her kadını rahatsız etmeyebilir. Ama örneğin yüzmeyi çok seven bir yüzücü mayo giydiğinde ortaya çıkan kötü görüntü nedeniyle yüzmeyi bırakabilmektedir. Veya bir jimnastikçi dar kıyafetler giydiğinde ortaya çıkan estetik ve fizyolojik rahatsızlıktan dolayı işine konsantre olamıyor olabilir. Bu tarz hastaların sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur. Labioplasti ile kısa sürede genital bölgenizdeki bu problemden kurtulabilir ve hayata yeniden başlayabilirsiniz. Labioplasti Ankara merkezimize başvurarak ön muayenenin ardından iç dudak düzeltme ameliyatına karar verebilir ve yaşadığınız tüm sorunlardan kurtulabilirsiniz.

İç Dudak Sarkması Kimlerde Görülür?

Genetik bir durum olarak karşımıza çıkan iç dudaklarda sarkma farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Birinci neden genetik faktörlerdir. İkinci en önemli neden ise yaşla beraber bağ dokusunun azalmasıdır. Bildiğiniz gibi bağ dokusu dokuları diri tutar. Bağ dokusunun azaldığı bölgelerde sarkmalar görülür. İç dudaklarda da hem bağ dokusunun azalmasına bağlı olarak hem de yıllar içindeki yer çekiminin etkisiyle sarkma görülebilir. Genetik olarak bağ dokusu zayıf olanlarda iç dudak sarkması daha erken yaşlarda görülürken, genetik olarak bağ dokusu sağlam olanlarda bu sarkma ya daha geç görülür, ya da hiç görülmez. Özellikle çok fazla kilo veren bayanlarda iç genital dudaklardaki yağlar da gittiğinden bu bölgede sarkma daha belirgin hale gelir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti, lokal anestezi veya sedasyon anestezisi altında yapılabilen ve yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyattır. Hastanın konforu açısından sedasyon anestezi (genel anestezi) daha çok tercih edilir. Ankara’da labioplasti ameliyatı muayenehane şartlarında yapılabileceği gibi hastanede de yapılması gerekebilir. Labioplastinin nerde yapılacağına doktorunuz muayeneden sonra karar verecektir. Ameliyat hastanede yapıldığında o gün hastanede kalmanıza gerek yoktur, aynı gün taburcu edilebilirsiniz. İç dudak estetiği ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Labioplasti sonrası doktorunuzun yazacağı ilaçları düzenli kullanmanız gerekir. Labioplasti ameliyatından 10-15 gün sonra doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir. Ameliyatın büyüklüğüne göre doktorunuz yapmamız gerekenleri ya da yapmamanız gerekenleri size anlatacaktır. Tuvalet temizliğine özellikle dikkat etmeniz gerekir Labioplasti sonrası ayakta duş alabilirsiniz. Ancak 10 gün boyunca oturarak banyo yapmamanız gerekir. O bölgenin ıslak kalması enfeksiyona neden olabileceği için duştan sonra veya terledikçe genital bölgeyi kuru ve temiz tutmanız Hamam havuz gibi alanlar 15 gün boyunca katiyen kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrasında az miktarda kanama olması normaldir. Ancak aşırı bir kanama olduğunda mutlaka doktorunuzu aramalısınız. Taburcu olduktan sonra tekrar dikiş aldırmaya gitmenize gerek yoktur çünkü dikişler 10-15 günde kendiliğinden düşecektir. Labioplasti sonrası 40-45 gün cinsel ilişki yasaktır Ameliyattan 2-3 gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Sonrası Bölgede His Kaybı Olur mu?

Bu soru labioplasti yaptırmayı düşünen her hastamızın ortak kaygısı diyebiliriz. Klitoris üzerindeki deriye işlem yapılırsa his kaybı olabilir ancak iç dudak sarkması ameliyatında klitorise ve çevre dokuya kesinlikle dokunulmamaktadır. Bu nedenle labioplasti sonra his kaybı, cinsel ilişkide zevk alamama gibi problemlerle karşılaşılmayacaktır.

Ankara Labioplasti Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Genç kızların ve evli kadınlar ortak problemlerinden birisi olan iç dudak sarkması ameliyatı son derece kolay ve risksiz bir ameliyattır. Cerrahi bir ameliyat olması sebebiyle fiyatlar da değişiklik gözlemlenmesi olağan bir durumdur. Bize danışan hastaların beyanına göre her merkez veya doktor başka fiyat vermektedir. Bu durumu ise en kısa şekilde açıklamakta ve aklınızdaki soruları gidermekte fayda var diye düşünüyoruz. Her ameliyat gibi labioplasti ameliyatı da elbette belirli bir taban ücrete tabidir. Bu ücretleri tavan fyatlara çeviren ise doktorun becerileri, kullandığı aletler ve ameliyatın yapıldığı merkezdir. Ancak Ankara labioplasti fiyatını etkileyen en önemli faktör yapılacak ameliyatın büyüklüğü ve beraberinde genital bölgedeki başka bir yere müdahale yapılıp yapılmayacağıdır. Bu nedenle, labioplasti fiyatları doktordan doktora, hatta hastaneden hastaneye kadar değişebilen bir skalaya sahiptir. Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki muayenehanede genital estetik, labioplasti, iç dudak estetiği Kadın Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Doç. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara labioplasti fiyatları 2018 hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.