Labioplasti-(Vajinal-Estetik)-İşlemleri-

Labioplasti (vajinal estetik) işlemleri iç vajina ya da dış vajinada yaşanan estetik ve sağlık problemlerinin giderilmesi için uygulanan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar kişinin isteği üzerine gerçekleştirilir.

Vajina Estetiğinde Uygulanan İşlemler

Labioplasti (vajinal estetik) işlemleri genel olarak iç vajinada yapılan işlemler ya da dış vajinada yapılan işlemler olarak ikiye ayrılır. Bu işlemler küçük dudak estetiği, büyük dudakların dolgunlaştırılması, kızlık zarının onarılması ve vajinada daraltma ameliyatı şeklindedir.

Her bir ameliyat türünün kendine göre amacı, adımları ve nedenleri yer alır. Temel olarak kişilerin vajinada bulunan estetik problemlerinin ortadan kaldırılması sağlanır. Genital bölgede yaşanan problemler kişilerin cinsel hayatını doğrudan etkilerken kişinin özgüvenini de düşürerek hayat kalitesinin etkilenmesine neden olabilir.

Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Labioplasti (vajinal estetik) işlemleri arasında yer alan küçük dudakların estetiği özellikle sarkmış küçük dudaklar için uygulanır. Kimi kadın ya da genç kızlarda farklı nedenlere bağlı olarak sarkmalar yaşanabilir.

 • Bu ameliyat dış dudaktan dışarı çıkan iç dudakların küçültülmesi için uygulanır.
 • Ameliyat sırasında genellikle lokal anestezi tercih edilir. Ancak doktorun gerekli görmesi ya da hastanın talebi üzerine genel anestezi de yapılabilir.
 • Ameliyat sırasında küçük dudaklar uyuşturularak önce his kaybı elde edilir. Daha sonra dış dudaktan sarkan kısım eşit bir şekilde kesilerek estetik görünüm kazandırılır.
 • İşlem tamamlandığında eriyebilen dikişler kullanılır. Dikişler ortalama 15 gün içerisinde eriyerek kaybolur.
 • Tam olarak iyileşme süresi ise ortalama olarak 30 gündür. Ameliyat sonrasında hijyen ve pansuman gibi konulara dikkat edilmesi gerekir.

Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması Ameliyatı

Dış dudaklar olarak bilinen büyük dudaklar kimi kişilerde sarkık ya da buruşuk bir görünüme sahip olabilir. Labioplasti (vajinal estetik) işlemleri ile bu görünüm estetik bir hale getirilir.

 • Bu ameliyatta kişinin dış dudakları uygun bir dolgu malzemesi ile doldurulur. Doldurma için öncelik olarak kişinin kendi yağları tercih edilir.
 • Genellikle lokal anestezi uygulanır ancak doktorun gerekli görmesi durumunda genel anestezi de uygulanabilir.
 • Herhangi bir dikiş atılmasına gerek yoktur. Kısa sürede işlem tamamlanır.
 • Ameliyat işleminde tercih edilen dolgu kişilerin karın bölgesinde yer alan yağ dokusudur. Ancak yağ dokusu yetersiz olan kişiler için kalın partiküllü hyalünarik asit içeren dolgu malzemeleri kullanılır.

İç Genital Organda Yapılan Estetik Ameliyatlar

İç genital organda ise kızlık zarı onarımı ve vajina daraltması işlemleri gerçekleştirilir. Kızlık zarının yırtılması olarak adlandırılan durum küçük bir ameliyat ile eski haline getirilebilir. Bu uygulamaya kimi zaman kişiler sosyal nedenlerden kaynaklı başvurur. 30 dakikada işlem tamamlanır ve kişi birkaç saat dinlendikten sonra günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Vajina daraltma ameliyatı ise genellikle sık ve çoklu doğum yapan kadınlarda oluşan vajina kaslarının genişlemesinin onarılmasıdır. Vajina kasları olması gerekenden daha geniş bir yapıda olursa cinsel ilişki sırasında hem erkek hem de kadın daha az zevk alacaktır. Genel sonuçları ile kişilerin cinsel hayatlarını olumsuz olarak etkiler.

Bu işlem genellikle lokal anestezi ya da belden uyuşturma epidural anestezi ile yapılır. Ameliyat sonrasında kişiler aynı gün taburcu edilir ve 5 – 6 gün için kadınların ped kullanması gerekebilir.

Vajinoplasti sonrasında tuvalet sonrası temizliğe ve antibiyotiklerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Vajina Estetiği Ne Durumlarda Uygulanır?

Vajina estetiğinin uygulanabilmesi için farklı birçok durum bulunuyor. Ancak bu durumlardan önce kişilerin bu estetiği yaptırmak için doktora başvurması gerekir. Aşağıdaki durumlar özellikle kişilerin vajinal estetik yaptırma ihtiyacını artırır;

 • Kadınlar doğum yaptıktan sonra vajinalarında bir miktar genişleme meydana gelebilir. Doğum sayısı arttıkça bu genişleme ve kaslarda zayıflama miktarı artacaktır. Bu durumun giderilmesi için vajina estetiği uygulaması gerekecektir.
 • Doğumda kimi zaman yeterli açılma gerçekleşmediği için kadınların makat yoluna doğru bir kesik oluşturulur. Bu kesik de kimi zaman estetik problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.
 • Bazı kadınlarda ise genetik olarak vajinalarında sarkıklık oluşabilir. Bunun yanında kişilerin küçük dudakları birbirinden farklı boyutlarda olabilir. Bu durum kişilerin özgüvenini etkilediği için estetik ameliyatı uygun görülür.
 • Zamanla kadınların vajinalarında sarkma görülebilir. Bu sarkmalar ise idrar kaçırma gibi problemleri ortaya çıkarırken cinsel olarak acı ve zorluk çıkarabilir. Bu nedenle sarkmaların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Genital Estetik Ankara

Rahim Sarkması