labioplasti_sonrası

Labioplasti cerrahi bir operasyon olarak kadınların vajina bölgesinde gerçekleşen bir operasyondur. Bilinen adı ile vajina bölgesinde iç dudak kısmının tedavisi amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyona neden olarak genelde şu durumlar gösterilmektedir.

 • Dudak küçüklüğü
 • Orantısız duruş
 • Sarkma durumu

Bu durumların ortaya çıkmasından dolayı operasyon yapılmasına karar verilebilir. Genellikle güzellik amacıyla yapılan bir operasyon olarak bilinmektedir. Ancak her kadın özeldir ve güzel olmak ve görünmek ister. Bu nedenle bazı zamanlarda operasyon geçirmesi gerekebilir. Fakat bu operasyon yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Operasyondan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakmadan önce, labioplasti nedir konusuna değinmek faydalı olacaktır. Vajina bölgesinde bulunan sarkma ve şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan bir işlemdir. Esas olarak estetik bir operasyondur. Ancak özellikle sarkma ve şekil bozuklukları sağlık açısından da risklidir. Akıntı riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hali ile birlikte sadece estetik değil, gerekli bir sağlık operasyonudur.

Müdahale sırasında bölge iyice kontrol edilir. Eski halinden yeni haline geçerken, her ihtimal ve dokular dikkatle incelenmelidir. Özellikle sarkma için yapılan operasyonlarda alınacak dokular planlanan yeni şekil için uygun şekilde alınmalıdır. Bu operasyon ile daha temiz ve sıkı bir bölge elde edilir.

Labioplasti Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler

Labioplasti öncesinde yapılması gerekenler konusu oldukça önem taşımaktadır. Özellikle doktorun sorduğu sorulara kesin ve doğru bilgiler verilmelidir. Özellikle kronik rahatsızlıklar doktora mutlaka bildirilmelidir. Aksi takdirde hasta için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Operasyon öncesinde yapılması gerekenler basit birkaç işlem olarak görülmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kronik bir rahatsızlık var ise mutlaka doktora söylenmelidir.
 • Şeker, kalp, tansiyon gibi durumlar öz konusu ise ona göre önlemler alınacaktır.
 • Operasyondan önce duş alınması istenir.
 • Eğer lokal anestezi yapılacak ise operasyona tok girilmesi istenir.
 • Genel anestezi yapılacak ise en az 8-10 saattir midenin boş olması istenir.

Bu hususlar dışında dikkat edilmesi gereken başka bir durum söz konusu değildir. Geri kalan tüm işlemler hekim ve sağlık ekibi tarafından yerine getirilecektir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti her hasta için farklılık gösterebilen bir operasyondur. Zaman olarak 45 dakika ile 60 dakika arasında gerçekleşmektedir. Burada önemli olan konu uzman bir hekim tarafından gerçekleşmiş olmasıdır. Operasyon esnasında her iki anestezi çeşidi de uygulanabilir. Ancak genellikle uygulanan model lokal olanıdır. Labioplasti operasyonu kendi başına bir operasyon olmasına rağmen çoğu kez, vajina daraltma ve klitoris gerdirme işlemleri ile birlikte yapılır. Bu operasyonlar nedeniyle ameliyat süresi uzayabilir. Bu durum tamamen hastanın isteğine göre şekillenmektedir. Hastanın isteği doğrultusunda 3 operasyon birlikte yapılır ve tamamlanır.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilecekler

Ameliyat bitiminden sonra dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bu hususlar Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından sizlere aktarılacaktır. Aktarılan konulara dikkat edilmesi halinde çok kısa sürede iyileşme sağlanacaktır. Dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ameliyat sonrasında tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekebilir. Bu durumda bölgenin iyi temizlenmesi ve iyi bakılması gerekmektedir.
 • Bölgenin kuru olması oldukça önemlidir. Tuvalet ihtiyacından sonra dikkatli bir kurutma yapılmalıdır.
 • En az bir ay boyunca yüzme gibi su ile yapılan sporlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Aşırı nem içeren bölgelerden uzak durulmasına dikkat edilmelidir.
 • Sadece yüzme değil, diğer sporlardan da bir süre uzak durulması gerekmektedir.
 • Özellikle bölgenin esnemesine neden olacak hareketlerden en az 4 hafta uzak durulması gerekmektedir. Aksi takdirde operasyon bölgesi ciddi zararlar görebilir.
 • Spor dışında cinsel hayata da 4 hafta ara vermek gerekmektedir.
 • Bölgeye epilasyon, ağda gibi işlemler yine 4 hafta ertelenmelidir. Kıllanma durumu temiz tutulduğu sürece sorun teşkil etmemektedir.
 • Bisiklet, motor gibi genital bölgeniz ile temas edebilecek ulaşım araçlarını da bir süre kullanmamanız gerekmektedir. Yine ani hareketlerden kaçınılması gerekmektedir.
 • 4 haftalık süre sonrasında doktora danışarak eski halinize geri dönebilirsiniz.
 • Doktor yaptığı kontrol sonrasında bir süre daha dikkat edilmesi gereken konuları tekrarlayabilir. Bu süre doktorun kontrolü sonrasında size bildirilecektir.

Dikkat edilmesi gereken konular için doktorunuza başvurabilirsiniz. Yapılacak ve yapılmayacak işlemler doktor tarafından sizlere bilgi olarak sunulacaktır.

Vajina Daraltma Nedir?

Rahim Kanseri Risk Faktörleri