labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Labioplasti ameliyatından sonra kişilerin dış genital bölgelerinde açık yaralar bulunacaktır. Bu yaraların iyileşmesi ise tamamen sizin ona göstereceğiniz bakıma bağlı olacaktır.

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir; ameliyat bölgesinin bakımı ve hijyeni, cinsel ilişki, spor ve benzeri birçok konuda dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor.

Labioplasti Sonrası Bakım Ve Hijyen

Ameliyat sonrasında siz kendinize geldikten sonra doktorunuz sizinle konuşarak ameliyat sonrası nasıl bakım ve hijyen göstermeniz gerektiği konusunda bilgilendirme yapacaktır. Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yere sahip olan bakım ve hijyende uygulanması gereken adımlar şu şekildedir;

  • Doktorunuz tarafından verilmiş antibiyotikli solisyon ya da krem ile 10 gün kadar pansuman yapmanız gerekir. Pansuman sırasında dış genital bölgenizin tahriş olmasına neden olacak hareketlerden kaçınmalısınız.
  • Tuvalet sonrasında vajinanızın temizlenmesi önemlidir. Temizlik işlemini önden arkaya doğru oldukça dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Temizlik sonrasında yumuşak hareketler ile bölgeyi kurulamalısınız.
  • Yara alanınızı su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. Ancak yıkama işlemi sonrasında dikkatli bir şekilde kurulamanız gerekir.
  • Labioplasti ameliyatından sonraki ilk 3 gün içerisinde banyo yapmanız önerilmez. 3 günden sonra ise yalnızca ayakta banyo yapabilirsiniz. 3 günlük süreçten önce ise ameliyat bölgesine su değmemesine dikkat ederek kişinin vücudu yıkanabilir.

Labioplasti Sonrası Soğuk Pres

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında buz ile soğuk pres uygulamayı gözden kaçırmamalısınız. Ameliyat sonrasında vulvanız kırmızı, şiş ve hassas bir hale gelebilir. Bunun yanında ilk 1 2 gün ağrı hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle ilk 3 günde mutlaka belirli aralıklar ile buz torbası yardımı ile soğuk pres uygulamalısınız.

Buz ile soğuk pres uygulamak yaralarınızın çok daha kolay iyileşmesine de yardımcı olacaktır.

Labioplasti Sonrası Dikiş Ve Dikiş İzleri

Labioplasti ameliyatı tamamlandıktan sonra kişinin iç dudaklarına dikiş atılarak ameliyat sonlandırılır. Bu dikiş işleminin ardından ise yalnızca size dikişlerinize iyi bak, nemli tutmamak kalıyor.

Bu ameliyat türünde vücut tarafından emilebilen dikişler kullanılır. Yaklaşık 15 ila 20 gün içerisinde dikişleriniz vücudunuz tarafından emilir ve arkasında herhangi bir iz kalmaz. Dikişlerin alınması gibi bir konu da söz konusu değildir.

Labioplasti Sonrası Cinsel İlişki

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında cinsel ilişki de yer alıyor. Ameliyat işleminden sonra cinsel ilişkiye girilebilmesi için en az 4 hafta beklenmesi gerekir.

Ameliyatın yaralarının iyileşmesi tüm işlemleri ile ortalama olarak 4 hafta sürer. Ancak enfeksiyon oluşması, yeterince iyi bir bakım gibi gösterilememesi gibi durumlarda bu sürenin uzaması mümkündür.

Ameliyatınız iyileşmeden cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir. Bu durum hem canınızın yanmasına hem de ameliyat yerinizin fiziksel problemler ile karşılaşmasına neden olacaktır.

Labioplasti Sonrası Haz Ve Vajinal Enfeksiyonlar

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler eksiksiz bir şekilde uygulandığında kişinin ameliyatına ilişkin tüm aşamalar 4 ya da 4 haftadan biraz daha kısa bir sürede iyileşir.

İyileşmenin ardından ise kişiler cinsel ilişkiden alacakları haz konusunda endişe duyabilir. Ancak ameliyatınızın doğru bir şekilde yapılmış ise haz kaybınız azalmaz aksine klitorisinizde bulunan fazla deri alındığı için aldığınız haz artar.

İç dudaklarınızın sarkık olması hem vulvanızı sürekli nemli tutacağından hem de enfeksiyonlar için uygun bir ortam oluşturacağından vajinal enfeksiyonlarınızın çok daha sık olmasına neden olur. Ameliyat ile bu ortam ortadan kaldırıldığı için kişilerin karşılaştığı enfeksiyon problemlerinde de azalma görülür.

Labioplasti Sonrası Spor

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında sporlar da yer alıyor. Kişiler ameliyatın ardından 3 ila 4 gün sonrasında yeniden hareket edebilecek kadar rahat olurlar. 1 hafta sonrasında ise kişiler spor yapmaya başlayabilir ancak bu spor yürüyüş, hafif tempo koşu gibi kişileri zorlamayacak sporlar olmalıdır.

Ameliyatınız iyileşmeden önce yani 4 – 5 haftadan önce ata binmek, bisiklet sürmek ve benzeri sporlardan uzak durmanız gerekir. Bu spor türleri sırasında ameliyat alanınıza baskı yapacağı için önerilmez.

Ayrıca enfeksiyon riski taşıdığı için hamam, havuz, deniz, jakuzi gibi alanlara da girmemeniz gerekir. Duş alırken küvet tercih etmek yerine ayakta duş almanız gerekir.

Ameliyat bölgeniz iyileşene kadar yoga, pilates ve benzeri ameliyat bölgenizin esnemesine neden olacak sporlardan da kaçınmanız gerekir.

Klitoris Nedir?

Hamilelik Testleri