Labioplasti Ankara

Labia minör yani iç veya küçük labia ve labia majora yani dış veya büyük labia düzeltmeleri arasında genel bir ayrım yapılmaktadır.

İç labioplasti, normalinden büyük veya asimetrik olmaları durumunda genellikle küçük dudaklar (labia minör küçültme işlemi) şeklinde küçük iç dudakların düzeltme prosedürüne verilen isimdir. Genişlemiş iç dudaklar estetik bozukluğun yanı sıra egzersiz, bisiklete binme, dar giysiler veya cinsel aktivite sırasında ağrı gibi şikâyetlere sebebiyet verebilmektedir.

Dış labioplasti, normalinden küçük olan veya yaş almaya bağlı patolojik süreçler nedeniyle formu bozulmuş olan, dudakların büyütülmesi (labia büyütme) şeklinde büyük dış dudakların düzeltilmesine verilen isimdir.  Dış labioplasti, yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilen, asimetrik olarak formu bozulan iç dudakları küçültmek ve şekillendirmek için tercih edilen prosedürdür. 

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Bireysel nedenler ve kişisel tercihler labioplasti için cerrahi prosedür seçimini belirlemektedir.

Labia Küçültme

İç veya küçük dudaklar küçültülürken, fazla doku çıkarılır ve dudaklar yeniden şekillendirilir, ancak asla basitçe kesilmez. Amaç her zaman doğal bir görünüm ve düzgün işlev sağlamaktır. Labia minör klitorisin sünnet derisiyle ileriye doğru birleştiğinden, sünnet derisinin küçültülmesi veya sıkıştırılması genellikle orantılı ve uyumlu bir sonuç için yararlıdır, bu sayede klitorisin yeterli şekilde kapsanması sağlanmalıdır. Aksi durumda, klitorisin rahatsız edici şekilde aşırı uyarılabilirliği ortaya çıkabilir. 

Labia Büyütme Sıkılaştırma

Dış veya büyük dudaklar büyütülürken, vücudun kendi yağ dokusu veya hyaluronik asit gibi dolgu ürünleri enjekte edilerek hacim verilmesi sağlanır. Otolog yağ yöntemi ile karın, basen veya sırt gibi yağ birikimi olan bölgelerden yağ dokusu alınır ve gerekli işlemlerden sonra dış dudakları büyütmek ve şekillendirmek için enjekte uygulanır. Sadece küçük miktarlarda yağ dokusu gerektiğinden, genellikle konturu değiştirmeden yağ elde edilebilir. Otolog yağ sisteminin avantajı vücudun kendi dokusu olması, genellikle yeterli miktarda bulunması, uyumsuzluk riski taşımaması ve kolay işlenebilmesidir. Labia majora üzerinde rahatsız edici sarkma ve deformasyonların olduğu fazla deri, dış labioplasti prosedürü uygulanarak tedavi edilebilir.

Bulgulara bağlı olarak iç ve dış labioplastiler liposuction veya doku sıkılaştırma ile mons pubisin hacim ve şekil düzeltmeleri ile kombine olarak uygulanır.

Labioplasti Ameliyatının Nedenleri Nelerdir?

Birçok kadın estetik nedenlerle iç dudak ameliyatı ile ilgilenmektedir. Her genital bölge farklı görünür ve bazı kadınlar labialarının görünümünden rahatsız olurlar. Bu, çoğunlukla, iç dudaklar çok uzun olduğu ve dış dudaklarla çevrelenmediği durumlarda görülür. Kendi mahrem bölgeleriyle ilgili utanç, bazı hastalarda çok fazla acı çekmesine neden olur ve bu da özgüven ve cinsel yaşam üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Ancak tamamen farklı sebepler günlük hayatta ve bazı sporlarda da ağrı olabilir. Örneğin, bisiklete binerken kot pantolonun neden olduğu sürtünme, birçok hasta için genital bölgede ağrı ve iltihaplanmaya neden olur ve bu da hastalarda ameliyatla düzeltme isteği uyandırır.

Labioplasti Sonrası Riskler Nelerdir?

Ameliyattan sonra genital bölgede şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Birkaç saat sonra anestezinin etkisi azalır, böylece hafif ila orta derecede ağrı oluşur. Bu semptomlar kısa sürede kendiliğinden geçer, ancak buz uygulama ve ağrı kesiciler ağrıları dindirmeye yardımcı olabilir. İşlemden sonra dinlenmek önemlidir. Yaklaşık bir hafta sonra hastalar tekrar iş hayatına dönebilir ve hafif düzeyde spora başlayabilir. Yaklaşık dört ila 6 hafta boyunca cinsel aktiviteden ve yüksek efor içeren hareketlerden kaçınılmalıdır.

Labioplasti Ameliyatı İçin Cerrah Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Cerrah seçiminde önemli bir objektif gösterge vardır. Estetik cerrahi uzmanının sahip olduğu unvanlar ve sertifikalar incelenmelidir. Bu belgeler cerrahın estetik cerrahi alanındaki bilgi ve deneyimini hastalara aktaran ve karar verme mekanizmasında önemli rol oynayan faktörlerdir. Ayrıca doktor-hasta arasındaki güven ilişkisi de uygun cerrah seçerken çok önemlidir. Eğer hasta ciddiye alınmadığını hissediyorsa, cerrah labioplasti prosedürü hakkında detaylı bilgi aktarmıyorsa, hatta operasyon için ısrarcı tavırlar sergiliyorsa mutlaka başka bir doktora başvurulmalıdır.

Bir Labioplasti Ameliyatının Maliyeti Nedir?

Ne yazık ki labioplasti için muayene olmadan fiyat belirlemek mümkün değildir. Ankara’da bulunan kliniğimizde maliyeti, kullanılacak anestezi yöntemi, uygulanacak cerrahi teknik, ve prosedür için ilgili çaba gibi farklı faktörler etkilemektedir. Konsültasyon ve muayeneden sonra hasta dudak küçültme işleminin tam maliyetini öğrenecektir.

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğurganlık Tahmini