labiobilasti-ameliyatı-

Labioplasti, son zamanlarda pek çok kadın tarafından tercih edilen ve aynı zamanda merak edilen genital estetik operasyonlarından biridir. Labioplasti Ameliyatı (Küçük Dudakların Düzeltilmesi Operasyonu) ile kadın cinsel organındaki iç dudakların kısaltılması ve daha sonrasında da estetik olarak dikilmesi hedeflenmektedir. Ameliyat hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilir ya da yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı (Küçük Dudakların Düzeltilmesi Operasyonu) ile bu konuda sorun yaşayan kadınlara estetik bir görünümün kazandırılması amaçlanmaktadır. Küçük dudak esteti ya da iç dudak estetiği gibi isimlerle de anılan bu operasyon hastanın bacakları kapalı konumda iken iç dudakların dışarı sarkması engellenmeye çalışılmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti ameliyatı; yukarıda da belirtildiği üzere kadın cinsel organı olan vajinanın dış estetik kısmını sağlamaya çalışmaktadır. Dış genital bölge organı olarak isimlendirilen iç dudakların sarkık bir görünümde olması, çoğu kadının özgüvenini etkilemektedir. Çünkü bu soruna sahip kişiler, iç dudakların sarkması nedeniyle istedikleri giyim tarzından dahi vazgeçme eğiliminde olabilmektedir. Ayrıca yine cinsel birleşme sırasında, bu soruna sahip olan kadınların daha fazla utangaçlık yaşadığı tespit edilmiştir.

Küçük dudakların düzeltilmesi operasyonu ile hastadaki bu sarkık görünüm engellenmeye çalışılmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı kapsamında; sarkıklık sorununu meydana getiren bu iç dudaklar kısaltıp küçültülmekte ve daha sonra uygun forma göre dikilmektedir.

  • Ameliyattan önce hastaya lokal anestezi uygulanmakta ancak istek üzerine genel anestezi de tercih edilebilmektedir.
  • Ameliyat için uygun teknik belirlendikten sonra operasyona geçilir.
  • Bazı hastalar için küçültme işlemi çok daha makul miktarlarda sağlanırken, bazı hastalar neredeyse tamamına yakın bir kısmının alınmasını tercih edebilir.
  • Parsiyel rezeksiyon ( uçta bulunan kısımların kesilerek alınması), delaminasyon (iç ve dışta bulunan epitel dokuların her birinin soyulması), V plasti gibi yöntemler hasta ile birlikte belirlenir.

Labioplasti Ameliyatı Kimler İçin Uygulanabilir?

Labioplasti ameliyatı; genital bölgesinin görünümünden rahatsız olan hemen hemen her kadın için uygulanabilmektedir. Bu bağlamda;

  • Genital bölgenin iç dudaklarında sarkma, büzülme, kırışma ya da genişleme sorunu bulunan kadınlar;
  • Dar bir pantolon ya da tayt gibi kıyafetleri giyerken rahatsızlık hissi yaşayan kadınlar;
  • Dudakların sarkması nedeni ile sık sık vajinal enfeksiyon ya da hijyen problemi yaşayan kadınlar;
  • Bir dudağı diğer dudağına nazaran farklı yapıda olan ( daha büyük ya da daha küçük olması vs.) kadınlar;

Tarafından tercih edildiği görülmektedir. İç dudaklarda meydana gelen sarkma ya da şekil bozuklukları, aslında ergenlik döneminden itibaren kendisini göstermeye başlamaktadır.

Labioplasti Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Labioplasti ameliyatı, büyük çapta ve ciddi bir operasyon değildir. Ancak hastalara iş yoğunluklarına bağlı olarak 2- 3 gün istirahat da verilmektedir. Ameliyat sonrasında hafif şiddette ağrı ya da acı durumu meydana gelebilmektedir. Bu yüzden genellikle ağrı kesiciler ile bu ağrıların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Operasyon sonrasında hemen duş almamanız, cinsel ilişkiden kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Ancak ameliyattan 4 gün sonra duş almanızda artık bir sakınca kalmamaktadır.

Ameliyat sonrasında küçük çapta kanamalar meydana gelebilir ancak bunlar olağan durumlardır. Operasyon sonrasında ödem, şişlik ya da kanama gibi sorunların azaltılması için buz kompresi yapılması tavsiye edilmektedir.

Labioplasti Hakkında Merak Edilenler

Labioplasti ameliyatı, tekniği ve işlevselliği ile tüm dünyada yankı uyandıran ve kadınların sıklıkla tercih ettiği operasyonlardan biridir. Son zamanlarda estetik kaygının zirvede olması nedeniyle, kadınlar kendilerini rahatsız eden her sorunu cerrahi yöntemlerle düzeltmeyi tercih etmektedir.

Labioplasti hakkında merak edilen konuların başında; adet döneminde bu ameliyatın yapılıp yapılamayacağı gelmektedir. Özellikle hijyen nedeni ile bu operasyonun regl dönemlerine denk getirilmemesi önerilmektedir. Bu yüzden sizler de regl takviminizi takip ederek ameliyatınızın tarihini belirleyebilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı öncesinde herhangi bir test yaptırılması isteniyor mu sorusu da araştırılan konular arasındadır. Bu operasyonu geçirecek kişilerden herhangi bir test yaptırılması istenmemektedir. Ancak kişilerin düzenli olarak kullandıkları ilaçlar varsa, bunlar hekime bildirilebilir.

Ankara Vajina Beyazlatma

Yumurtalık Kisti