Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her hamilelik her zaman planlanan şekilde gelişmeyebilir. Çeşitli nedenler ile gebeliğin insan eli ile sonlandırılması gerekliliği ortaya çıkabilir. Bu tür durumların başında annenin ya da bebeğin sağlığı gelmektedir. Bu hususun yanında 18 yaşından büyük ve evli olmayan kadının isteği de kürtaj yaptırmak için yeterli bir durumdur. Yasal olarak böyle bir istek de sorun yoktur.

18 yaşından küçük anne adayları ya da 18 yaşından büyük evli hanımlar için tek başına karar vermek yasal değildir. 18 yaşından küçükler için ebeveyn kararı gerekirken, evli olanlar için eş ile birlikte onay vermesi gerekmektedir. Yasal sınırlamaların temel sebebi ailenin ve kişilerin vücut bütünlüğünü korumaktır. Uymayanlar hakkında hapis cezası verilebilmektedir.

 

Kürtaj Ne Zaman Yapılabilir?

Türkiye’de kürtaj yaptırabilmek yasalara bağlanmıştır. Yasaya göre ilk 10 haftaya kadar istek üzerine kürtaj yapılabilir. Kanunda belirtilen süre her ne kadar 10 hafta olsa da en uygun zaman 5 ile 8 hafta arası olarak kabul edilmektedir.

Kanunlarımıza göre 10 haftadan sonra da kürtaj yaptırmak mümkündür. Bunun için öncelikle anne sağlığının tehlikede olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer bebek gelecek nesillere sirayet edecek derecede rahatsız ise yine gebelik sonlandırılabilir. Kanunda belirtilen hallerin dışında ya da yetkisiz olarak yapılan kürtajlar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Kadının rızası olmadan ya da 10 hafta sonrasında ortada bir sağlık sorunu olmadan yapılan kürtaj cinayet kapsamına girmektedir.10. haftadan sonra ortada herhangi bir risk yok ise anne rızası alınması da kürtaj için yeterli değildir.

Kürtaj sağlık açısında önemli bir operasyondur. Esas olarak bir halk sağlığı sorunudur. Sağlıklı nesiller yetiştirmek ve insanların sağlığı için gerekli durumlarda kaçınılmaması gereken bir operasyondur. Yasal olmayan kişiler vasıtası ile evde ya da farklı ortamlarda kürtaj ciddi bir problemdir ve yasaktır.

 

Kürtajın Hastanede Yapılma Nedenler?

Kürtaj yasal olarak hastanede ya da yetkili tıp merkezlerinde yapılmalıdır. Herhangi yetkili olunmayan bir klinik ya da evde yapıldığında ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Hastane dışında yapılması öncelikle suçtur. Kürtaj sonrasında rahim içerisinde parça kalma riski bulunmaktadır. Yine enfeksiyon, rahim içinde kirli kan birikimi ile birlikte rahim içi sorunları beraberinde getirebilir.

Kürtaj sırasında rahimde yırtılma meydana gelir ise bir sonraki gebelik sıkıntıya girebilir. Bebek rahime tutunamayabilir ve gebelik riskli hale gelebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı kürtaj mutlaka uzman bir ekip ve donanımlı bir hastanede yapılmalıdır.

 

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj hafif bir müdahale olarak geçmektedir. Bu durumdan dolayı iyileşme ve hastanın normale dönmesi çok uzun sürmez. Genellikle hastalar bir gün içerisinde taburcu edilir ve normal hayatına dönebilir. Bazı durumlarda bir günlük istirahat de hastalara verilebilir.

Müdahalenin ardından hafif kanama olma durumu olabilir. Bu kanamanın nedeni rahim içinde biriken pıhtılardan dolayı meydana gelmektedir. Adet döngüsü bu süreçte uzayabilir. Normal olması gereken zamandan 10 ile 20 gün arasında uzama söz konusu olabilir.

Kanama durumu operasyondan 2 hafta sonraya kadar devam ediyor ve sancı var ise rahimde parça kalmış olabilir. Bu nedenle yeniden doktora başvurmak gerekebilir. Kanama takibi gibi ateş de takip edilmelidir. Eğer 38 derecenin üstüne çıkan bir ateş var ise mutlaka hastane ya da sağlık birimine başvuru yapmak gerekir. Ateş ve uzun süreli kanama dışında kötü kokulu akıntı halinde mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Kürtaj sonrasında hafif ağrı gözlemlenebilir. Bu ağrı kendiliğinden geçecek bir ağrıdır. Genellikle 1 ya da 2 gün sürmektedir. Bu tür durumlar karşısında Prof. Dr. Deniz Ulaş gerekli ağrı kesici ve antibiyotikleri reçete edecektir.

Her ameliyat gibi kürtaj sonrasında da banyo dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yaklaşık 15 gün kadar küvet ya da jakuzi ile banyo yapmak önerilmemektedir. Daha kısa ve ayakta duşlar tavsiye edilmektedir. Kürtaj vajinal bölge ile ilgili bir operasyon olduğu için bir süre cinsel ilişkiden uzak kalmak gerekir. Çünkü enfeksiyon olma ihtimali oldukça yüksektir. Kanama bitmeden ve kanama bittikten sonraki 10 gün içerisinde cinsel ilişki uygun görülmemektedir. Kadının durumuna ve psikolojik haline göre bu süre daha da uzatılabilir.

HPV Genital Siğil Tedavisi

Pap Smear Nedir?