Klitoroplasti

Klitoroplasti, bir kadının klitorisinin görünümünü estetikleştiren veya iyileştiren cerrahi bir prosedürdür. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olan erkek bireylerde de yapay klitoris oluşturmak için de uygulanabilir. Bazı hastalarda klitoral başlığın boyutunu normalinden uzak olduğu için klitoral başlık küçültme ameliyatı olarak da bilinir.

Klitoris, kadın cinsel organlarının küçük ama çok önemli bir parçasıdır. Yaygın olarak penisin kadın bireylerdeki karşılığı olarak kabul edilir. Klitoris genel olarak klitoral başlık tarafından gizlenir, bu da labia minoranın bir parçasını oluşturan bir deri kıvrımıdır. Özellikle benzer mukokutanöz doku bileşimi sebebiyle, klitoral başlığın, erkek bireylerdeki sünnet derisinin kadın bireylerdeki karşılığı anlamına gelmektedir diyebiliriz. Ancak sünnet derisinden farklı olarak klitoral başlığa bir işlem uygulanmasına ihtiyaç olmamaktadır.

Bununla birlikte, bir hastalık, doğuştan gelen sorunlar, travma veya estetik amaçlar gibi klitoris-klitoral başlığın boyutunun küçültülmesi veya rekonstrüksiyon adı verilen tamamen yeniden yapılandırılma gibi ihtiyaç olan bazı durumlar vardır.

Kimler Klitoroplasti Adayıdır?

Hem estetik hem de sağlık sorunları sebepleri den dolayı klitoroplasti ameliyatı uygulanabilmektedir. Tıbbi tedavi olarak kullanıldığında, travma veya yaralanma sonrası klitorisin bozulan formunu eski haline getirir. Ayrıca kadın genital bölgesini etkileyen bazı doğumsal deformasyonların tedavisinin bir parçası olarak da kullanılmaktadır.

Bu nedenle bir klitoroplasti, aşağıdaki durumlardan muzdarip hastalar için faydalı bir prosedürdür:

  • Klitoromegali veya klitoral hipertrofi, genellikle polikistik over sendromu gibi mevcut bir hastalık, testosteron takviyeleri veya anabolik steroidler gibi ilaçların bir yan etkisi olarak klitorisin anormal şekilde büyüdüğü bir durumlarda
  • Embriyonik gelişim sırasında gen mutasyonları nedeniyle cinsiyetsiz genital organlara, konjenital adrenal hiperplazi,  büyümüş klitorise veya dar vajinaya sebebiyet veren doğum kusuru
  • Hastanın cinsel ilişki esnasında zevk alma duyusuna engel olan büyümüş klitoral başlık. Bu gibi durumlarda, klitoris başlığının küçültülmesi, hastanın cinsel ilişki sırasındaki tepkisini artırmak ve daha güçlü orgazm sağlamak için klitoris veya klitoris başına işlem yapılabilir.
  • Daha önce yapılan başarısız genital estetik uygulamasının bir sonucu veya komplikasyonu olarak klitoris travması meydana geldiği durumlar
  • Klitoris veya klitoris başlığında hasarlanma

Bir klitoroplasti ameliyatı aynı zamanda aşağıdaki durumları yaşayan hastalar içinde estetik veya tıbbi faydalar sağlar:

  • Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak isteyen hastalar
  • Genital bölgelerini estetik açısından iyileştirmek isteyen hastalar

Bir klitoroplastinin sonunda, hasta olması gereken büyüklükte bir klitorise veya normal klitoris işlevine sahip olmayı bekleyebilir, çünkü klitoris ve klitoral başlık sayesinde normale yakın cinsel duyumlar yaşayabilir.

Prosedürden sonra klitoris veya klitoris başlığının cinsel tepkisinde azalma veya bazı farklılıklar meydana gelebilir, ancak cerrahımız Deniz Ulaş tarafından klitoroplastide kullanılan cerrahi teknikler, işlemden sonra hastaların cinsel duyumlarını korumak için sürekli olarak teknoloji katkısı ile güncellenmektedir.

Klitoroplasti Prosedürü Nasıl Olmaktadır?

Klitoroplasti genel olarak hasta lokal anestezi altındayken gerçekleştirilen bir işlemdir. Yaklaşık 30-50 dakika kadar süren basit bir prosedürdür ve nispeten hızlı iyileşme gösteren bir işlem türüdür. Çoğu hasta iki ila üç gün içinde rutin aktivitelerine dönüş yapmaktadırlar. Ancak işlem sonrası hastalardan cinsel ilişkiye girmeden önce klitoris bölgesindeki şişliklerin tamamen geçmesini beklemeleri istenmektedir.

Bir klitoroplastinin gerçekleştirilme şekli, prosedürün amacına ya da klitoral rekonstrüksiyona (yeniden düzenlenmesine) bağlıdır.

Klitoral başlık küçültmede en yaygın yöntem fazla dokuyu alarak klitorisi yukarı çekmektir. İdeal görünüm ve boyut belirlendikten sonra cerrah dikiş işlemini tamamlar. Birçok cerrah, bölgedeki nörovasküler demete zarar vermemek için diğer bir teknik olan klitorise alt taraftan yaklaşma girişimini uygulamaktadır. Bu sayede dudakların küçültülmüş boyutuna rağmen klitoral penis baş kısmı da (glans) korunmuş olur

Alternatif bir yöntem olarak, bazı cerrahlar klitoral boyunda (şaft) bir bükülme sağlayarak hem klitoral başlığın uzunluğunu azaltır hem de kadın cinsel uzuvların normal görünümünü de korumuş olur.

Klitoral rekonstrüksiyon cerrahisinde en sık kullanılan teknik, bir erkeğin penis başını erektil dokulardan ayırmak ve bir kadın klitorisinin görünümünü sağlamak amacıyla boyutunu küçültmektir. Ancak doğası gereği renk ve şekil farklılığından dolayı sonuç görünüş olarak normal klitorisden farklı olacaktır. Dolayısıyla cinsel tepki de farklılık yaşanma durumu olasıdır. Bu durumu en aza indirme amacıyla bazı doktorlar bir miktar erektil dokuyu korur ve klitoral başlığı oluşturmak için belirli bir miktarda sünnet derisi kullanmayı tercih etmektedir. Bu, cinsel tepkiyi artırır ve ilişki esnasında meydana gelen klitoral tıkanmayı başarılı bir şekilde taklit eder.

Labioplasti Ankara

Vajina İle İlgili Hastalıklar