Klitoris-estetiği


Hem estetik açıdan hem de kalın cilt dokusuna bağlı klitoral uyarılmada sorun yaşayan ve daha fazla orgazm için, klitoris üzerindeki fazla dokuların cerrahi girişim kullanılarak yapılması işlemine klitoris estetiği  ya da hudoplasti adı verilir.
Kadın bireylerde klitoris üzerinde farklı kalınlıkta mukoza bulunmaktadır. Eğer her iki küçük dudağın uzantısı olması gerekenden daha kalın olursa görünüm açısından estetik olmayan sonuçlar doğurabilir. Küçük dudakların kısaltılması ve olması gereken görünüme kavuşması için yapılan cerrahi girişim sonrasında, daha orantılı bir görünüm sağlamak adına, klitoris üzerinde yer alan fazla dokunun da alınması gerekebilir. Bu nedenle ek tedavi yöntemleri gerekebilir.

Klitoris estetiği tek başına yapılabileceği gibi genel olarak labioplasti yani iç dudak estetiği ameliyatları ile kombine olarak da uygulanabilmektedir. Bazen de sadece iç dudak ameliyatı geçirip, istediği estetik görünüme kavuşamayan kadınlar tarafından ikinci bir ameliyat olarak da talep edilebilmektedir.Klitoris Estetiği Neden Yapılır?


Labioplasti sırasında iç dudaklar kısaltılıp estetik bir görünüm kazandırıldıktan sonra birçok kadında klitoris üzeri cilt kırışıklıkları ve katlantıları olduğu gibi bırakılırsa  bu bölgedeki deriler bir penis görünümünü halini alacaktır. Bu sebeple iç dudak estetiği, özellikle Barbie vajina işlemi yaptıran hastaların ek olarak klitoris estetik prosedürü de yapması gerekmektedir. Aksi takdirde işlem sonrasında eksik kalan görünüm nedeniyle tedaviden memnuniyetsizlik gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Klitoris Bölgesindeki Deformasyon Nasıl Oluşur?

Klitorisin üzerinde katlantılı ve sarkık bir deri görünümü olmasının birden çok nedeni olabilir. Bazı kadınlarda bu görünüm genetik olarak yani doğuştan gelen özelliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumdan muzdarip kişiler 18 yaşın üzerindeyse klitoris estetiğini düşünebilir. Normal doğum gerçekleştirmek klitoris üzerinde katlantılı deri oluşmasına sebebiyet veren faktörlerden bir diğeridir. Sadece doğum gerçekleştirmeye bağlı olarak ortaya çıkabilen bu görünüm bazı durumlar da  kilo alıp vermeyle de meydana gelebiliyor.

Kilo alıp verme dalgalanmaları deri altındaki yağ dokusunun incelmesini sağlarken bir yandan da deri sarkmalarına sebebiyet vermektedir. Bu durum kadınları son derece rahatsız ettiğinden ve meydana gelen bu sarkmalar genital bölgede de yaşandığından klitoris estetiği yapılması kaçınılmaz bir durum oluyor. Cinsel ilişkide haz kaybına neden olan fazla ve sarkık deri, aslında basit bir operasyon ile alınabilir ve kadınlar tek bir seans geçirerek klitoris estetiği ile cinsel yaşamlarındaki özgürlüklerine yeniden kavuşabilir.

Klitoris Estetiği ve Labioplasti Birlikte Uygulanabilir mi?

Operasyon en uygun olduğu zaman aslında labioplasti ameliyatı sırasındadır. Daha önce bahsettiğimiz gibi sadece iç dudaklara girişim yapmamak klitoris bölgesinin formunda bozulmalara neden olacak fazla deri ve çıkıntılı katlanmış görünüm nedeniyle hasta memnuniyetsizliği meydana gelecektir. Bu nedenle labioplasti ameliyatı sırasında klitoris estetiği de kombine olarak uygulanmalıdır. 

Klitoris Estetiği Cinsel İsteği Etkiler mi?

Klitoris esteği kadınlarda cinsel zevki azaltmaz. Klitoris kadınlarda en önemli zevk alma noktasıdır ve anatomik özellikleri sayesinde bu operasyonun klitoris bölge estetiği konusunda Prof.Dr. Deniz Ulaş gibi yeterli deneyime sahip bir cerrah tarafından yapılması çok önemlidir. Doğru koşullarda yapıldığında zevki etkilemeden estetik bir görünüm yaratmak mümkündür. Doğru cerrahi teknikler ile bu operasyonu geçiren hastaların hemen hepsinde iz görülmez.

Klitoris Estetiği Kayıtlara Geçer mi?

Klitoris estetiği, vajinoplasti, labioplasti veya diğer tüm genital estetik ameliyatları uzun zamandır kadınlar tarafından tabu haline getirilmiş mahrem konulardı. Ancak artan eğitim seviyesi, doktorların deneyimi ve verdiği güven, teknoloji ile birleşerek artık günümüzün popüler estetik uygulamaları haline gelmesine katkı sağlamıştır. Kadınlar samimi ameliyatları kaygısız bir şekilde gerçekleştirmektedir. Çünkü tüm süreç mahremiyet sağlanarak geçirilmektedir. Özel kliniklerde de yapılan her tür muayene ve işlem bilgisi gizli olmaktadır. Hastanın izni olmadan herhangi bir üçüncü kişi veya hasta yakınlarıyla ya da herhangi bir kurum ile bilgileri paylaşılmaz.

Klitoris estetiği sonrası şişlik ne zaman geçer?

Tipik olarak kliniğimizde hemen ameliyat sonrası hastalarımıza buz uygulaması öneriyoruz ve hastaların evde de birkaç gün aralıklı buz tamponu uygulamalarını istiyoruz. Tüm bu önerilere rağmen şişlik ve morarma ameliyat sonrası genel olarak görülen bir yan etkidir. Ancak bu yan etkiler ciddi değildir ve kısa süre içinde kendiliğinden geçmektedir.

Labioplasti Ameliyatı

Vajinoplasti Nedir?