kizlik-zari-nedir

Kızlık zarı vajinanın 1-3 cm içerisinde, oldukça hassas, kolay deforme olabilen ve bozulunca da kendiliğinden iyileşmeyen bir yapıdır. Tıbbi açıdan önemsiz olan kızlık zarı bazı toplumlarda özel bir anlamı vardır. Bazı kültürlerde kızlık zarının durumu kadının cinsel ilişkiye girdiğinin açık bir göstergesi olarak gösterilir. Partnerle sorun yaşamamak ve evlenmeden önce bekâret iddiasını kanıtlamak için, birçok kültürlerde kızlık zarının cerrahi olarak rekonstrüksiyonu da oldukça yaygındır.

Konuşma dilindeki “kızlık zarı” terimi, ilk cinsel ilişki esnasında yırtılacak bir yapı gibi görülmesinden kaynaklanmaktadır. 

Cinsel ilişki yaşamadan sürtünme yöntemi, vajinaya darbe alınması, parmak veya yabancı cisimle mastürbasyon esnasında bozulup bozulmadığını kesin olarak anlamak mümkün değildir. Ancak, alanında uzman doktorlar tarafından yapılacak olan himen muayenesi ile anlaşılır. Himen muayenesi son derece basit ve ağrısız bir işlemdir. Bunun dışında kadınlar kendi kızlık zarını göremez veya dışarıdan bakarak himen zarının durumunu anlayamazlar.

Kızlık Zarı Bozulması

Birçok kişinin merak ettiği konuların başında kızlık zarı bozulması nasıl bozulur sorusu gelmektedir. Kızlık zarı cinsel ilişki yaşanırken yırtılabilir ve az miktarda kanama görülebilir. Ancak bazı kadınlarda kızlık zarının hem şekli hem de direnci farklı olabilmektedir. Genel görüş tam bir cinsel birleşme yaşayan kadının kızlık zarının tamamen yırtıldığıdır. 

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakınca Gözle Görülür mü?

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakınca Gözle Görülür mü?

Kızlık zarının görülmesi dışarıdan bakma ile mümkün değildir. Kızlık zarının görülebilmesi için labia minör denilen iç dudakların dışa doğru elle gerilmesi gerekmektedir. Bu müdahale ile kızlık zarının gözle görülebilmektedir. Kızlık zarı denile himen vajinanın giriş kısmında yer almış olup yaklaşık 0,5-1 cm iç tarafında bulunmaktadır.

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Kızlık zarı şekil itibariyle her kadında farklı olabilmektedir. Kızlık zarı denilen himen sadece tek çeşit olmayıp genelde yuvarlak, deliksiz ya da çok delikli, bölmeli, açık ve kapalı gibi farklı şekillerde bulunabilmektedir. 

Öksürmek ya da Ikınmak ile Kızlık Zarı Yırtılır Mı?

Kızlık zarı içerde bir yapı olduğu için öksürmek ya da ıkınmak ile yırtılmaz. Ancak kızlık zarı rekonstrüksiyonu geçiren kişilerde ağır kaldırma, derin öksürme ve uzun süreli ıkınma sonucu dikişlerde ayrılma meydana gelebilir. Bu nedenle kızlık zarı rekonstrüksiyonu geçiren hastalar dikim sonrası ilk 14 gün derin solunum egzersizleri yapmalı ve konstipasyonu önlemelidir.

Kızlık Zarı Mutlaka Kanar Mı?

Birçok şekle sahip kızlık zarı olduğundan her kızlık zarında yırtılma ya da kanama meydana gelmez. Örneğin kişinin kızlık zarının esnek olması, çapının 25 mm üzeri olması ya da doğuştan açık olması gibi faktörler kanamaya sebebiyet vermemektedir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? 

Kızlık zarının bozulduğu kişiler tarafından kanamanın meydana gelmesi ile anlaşılır. Kan gelmesi gibi belirtiler kızlık zarının yırtılmış olabileceğini gösterse de kesin olarak bozulduğunun göstergesi değildir. Kesin sonuç doğum -kadın uzmanları tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında belli olacaktır. 

Olası Kızlık Zarı Yırtılma Belirtileri Nelerdir?

  • İlk cinsel birleşme esnasında kan gelmesi,
  • İlk cinsel birleşmenin ağrılı olması
  • Birleşmeden sonra lekelenmelerin meydana gelmesi
  • Vajina içine parmak ya da sivri cisimlerin sokulması sonucu kanama olması,
  • Çarpma, düşme gibi travmatik kazalardan sonra vajinadan kan gelmesi
  • İlk cinsel birleşmeden sonra pıhtılı akıntı gelmesidir.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı estetiği olarak da bilinen bu ameliyatta flep yönteminden faydalanılmaktadır. Vajina alt duvarından çıkarılan dokunun vajina yan duvarına dikilmesiyle işlem tamamlanmaktadır. Bu yöntem ile vajinal giriş daralacak ve cinsel ilişki esnasında kızlık zarının yeniden yırtılmasıyla kan akması sağlanacaktır. Yaklaşık 20 ile 25 dakika içerisinde tamamlanan ve bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilen flep cerrahisi ağrısız ve basit bir işlemdir.

Hastalar ameliyat esnasında ağrı yaşamamaktadırlar. İşlemden sonra da hastalar gündelik yaşamına kısa sürede geri dönmektedirler. İnvaziv giriş kaynaklı hafif ağrılar sebebiyle cerrah, ağrı kesici istem yapabilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatının en önemli özelliği herhangi bir süre kısıtlamasının olmamasıdır. Yani bu ameliyat ile beraber tamamen kalıcı bir süreç sağlandığı için ilk ilişkide kanama meydana gelecektir. Ayrıca bu ameliyatı geçiren kişilerin üçüncü kişiler tarafından herhangi bir bilgiye ya da tahmine ulaşması mümkün değildir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı ?
İdrar Kesesi ve idrar kaçırma problemleri