Kızlık Zarı Dikimi

Bu yazımızda sizlere kızlık zarı muayenesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktaracağız. “Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?Ankara kızlık zarı muayenesi nerede yapılır? Kızlık zarı muayene ücretleri ne kadardır? Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları nedir?” gibi en çok sorulan soruların cevabını vereceğiz.

Kızlık Zarı Muayenesi (Kızlık Testi) Nedir?

Kızlık zarı ataerkil toplumlarda namusun ve bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Yüzyıllardır da bu şekilde kabul edilmiştir. Kızlık zarı günümüzde eski önemini nispeten yitirmiş olsa bile yine de bizim gibi muhafazakar toplumlarda hala önemini korumaktadır. Kızlık zarı muayenesi diğer adlarıyla bekaret kontrolü, kızlık kontrolü, bekaret testi, kızlık testi, himen (hymen) testi, himen muayenesi jinekolojik muayene çeşitlerinden biridir.

Kızlık Zarı Muayenesini (Bekaret Testi) Kimler Yapar?

Kızlık zarı muayenesi (bekaret testini) esas Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları yani jinekologlar yapar. Kızlık kontrolü rutin jinekolojik muayenenin bir parçasıdır. Poliklinik şartlarında jinekologlar tarafından yapılabilir. Jinekologlar dışında kızlık zarı muayenesini adli tıp hekimleri de yapabilir. Ancak olay adli boyutlara taşındıysa kızlık zarı muayenesini (bekaret testi) adli tıp uzmanları yapar. Adli bir olay yoksa kızlık testi Ankara’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır? Bekaret Testi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi Ankara jinekolojik muayenenin bir parçasıdır. Tıpkı jinekolojik muayene gibi kızlık kontrolü yani himen muayenesi yapılır. Halk arasında bekaret muayenesine kızlık testi veya bekaret testi denilse de bu bir test değil bir muayene şeklidir. Bekaret kontrolü için hasta idrarını yaptıktan sonra jinekolojik muayene masasına alınır. Litotomi pozisyonunda iken her iki iç dudak (küçük dudaklar) aralanarak, bazen dışa ve yanlara doğru ha􀃪f çekilerek kızlık zarı görülmeye çalışılır. Bu şekilde kızlık zarı görülemezse hastadan ıkınması ya da öksürmesi istenebilir. Bu şekilde bekaret zarının yapısı, şekli, kalınlığı değerlendirilir. Kızlık testinde ya da bekaret testinde kesinlikle alet, spekulum kullanılmaz. Sadece bekaret kontrolü sırasında spanç yardımı ile iç dudaklar tutulur ve kızlık zarı muayenesi yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Ağrılı mıdır?

Kızlık zarı muayenesi diğer adıyla kızlık testi kesinlikle ağrılı bir muayene değildir. Diş doktoru diş muayenesi için nasıl sadece dişlerimizi aralayıp bakıyorsa, bekaret kontrolünde de(kızlık kontrolü) sadece küçük dudaklar elle aralanarak himen muayenesi yapılır. Vajinaya hiç bir şey girmediği için ve kesici hiç bir alet kullanılmadığı için kızlık zarı muayenesi ağrılı, acılı değildir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi tüm illerde olduğu gibi Ankara’da da devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, özel kliniklerde veya muayenehanelerde yapılabilir. Ancak hastanede yapılan kızlık zarı muayene sonucu kayıtlara geçer ve sicile işlenir. Bu anlamda hastaların kızlık kontrolünü yaptıracakları yerleri iyi seçmelerinde fayda vardır. Özel muayenehanelerde yapılan bekaret kontrolü ve kızlık testi sonucu kesinlikle kayıtlara geçmez. 3. şahıslar ve kurumlar ile paylaşılmaz. 18 yaşını doldurmuş bir kız kendi başına gelip kızlık zarı muayenesi ile kızlık kontrolü yaptırabilir. 18 yaşın altındakiler ise anne ve babalarıyla gelip bekaret kontrolü yaptırabilirler.

Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer mi?

Yukarda da belirtildiği gibi hastanelerde yapılan kızlık testi kayıtlara geçer. Ancak muayenehanede yapılan himen muayenesi kesinlikle kayıtlara geçmez ve hasta dışında hiç kimse ile ve hiç bir kurum ile paylaşılmaz. Kızlık testi sonucu ile ilgili resmi rapor sadece belirli devlet hastanelerinden veya adli tıptan alınabilir. Özel klinik, hastane ve muayenehanelerde yapılan kızlık zarı muayenesi sonuç bilgisi sözel olarak hastaya verilir. Kızlık kontrolü ile ilgili resmi belge isteyen hastaların bulundukları yerdeki savcılıklara veya karakollara başvurması gerekir. Ankara kızlık zarı muayenesi uygulaması da bu şekilde yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Kesin Sonuç Verir mi?

Bekaret kontrolü tecrübeli uzman hekimler tarafından yapıldığında kesin ve doğru sonuç verir.

Kendi Kendine Kızlık Zarı Muayenesi Yapılabilir mi?

Bir kızın kendi kendine kızlık kontrolü yapması pek mümkün değildir. Çünkü kendi kendine iç dudaklara uygun pozisyon vererek kızlık zarını net bir şekilde görmek büyük marifet ister. Bizim yaptığımız muayenede hasta jinekolojik masada ve uygun pozisyonda yatarken bekaret kontrolü yapıyoruz. Hastanın uzanarak dudaklara uygun pozisyon vermesi çok zordur. Biz bile bazen uygun pozisyon verdiğimiz halde kızlık zarını göremiyoruz ve hastadan öksürmesini veya ıkınmasını istiyoruz. Hadi bir şekilde tesadüfen kızlık zarını gördü. Bu konuda tecrübesi olmayan birisi kızlık zarının yapısı, şekli veya bozulup bozulmadığı ile ilgili doğru yorum yapamaz. Bu nedenle bu konuda şüphesi olanların kendilerini hiç yormadan, ağrısız ve kolay bir şekilde jinekolog doktorlarda bekaret kontrolünü yaptırabilirler.

Adetliyken Bekaret Kontrolü (Kızlık Kontrolü) Yapılabilir mi?

Kızlık kontrolü için adetli olup olmamanın hiçbir önemi yoktur. Adetliyken de bekaret testi (kızlık testi) rahatlıkla yapılabilir.

Bekaret Kontrolü Sırasında Kızlık Zarına Zarar Verilebilir mi?

Yukarda da belirttiğimiz gibi kızlık kontrolü sırasında vajinaya hiç bir alet vs ile bakılmadığı için kesinlikle kızlık zarına zarar gelme ihtimali yoktur. Çünkü bekaret kontrolü küçük dudaklar aralanarak gözle yapılan bir muayene şeklidir. Bu anlamda hastaların veya anne-babaların endişe duymasını gerektirecek hiç bir durum yoktur.

Jinekolojik Muayene Bekarete Zarar Verebilir mi?

Evet, jinekolojik muayenede spekulum ve el kullanıldığı için jinekolojik muayene ile kızlık zarı bozulabilir. O yüzden bakire bir kızın bakire olduğunu muayene öncesinde doktoruna belirtmesi gerekir. Jinekologun da muayene etmeden önce hastasına bakire olup olmadığını sorması gerekir.

Kızlık Zarına Zarar Vermeden Jinekolojik Muayene Yapılabilir mi?

Evet kızlık zarına zarar vermeden jinekolojik muayene yapılabilir. Bakire kızlarda jinekolojik muayene rektal tuşe ve abdominal ultrason ile yapılmaktadır. Gerektiğinde vajinal kültür de alınabilir. Vajinal kültür alınmasının bekaret zarına hiç bir zararı yoktur. Yukarda da belirtildiği gibi bakire bir hastanın bakire olduğunu doktoruna belirtmesi yeterlidir. Doktor buna göre muayenesini yapacak ve kızlık zarına hiç bir zarar vermeyecektir.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları Nedir?

Kızlık kontrolü ile ilgili hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de kızlık zarı muayene fiyatları ya da diğer adıyla bekaret testi ücretleridir. Kızlık zarı muayene fiyatları kızlık testinin yapıldığı hastaneye ve bekaret kontrolünü yapan doktora göre değişir. Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları normal jinekolojik muayene ücretlerinden pek farklı değildir. Cüzzi farklılıklar olsa da kızlık zarı muayene fiyatları Ankara’da 150-450 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerinde bu fiyat daha düşük olabilir veya hiçbir ücret alınmıyor olabilir. Ama devlet hastaneleri ve özel hastanelerde bekaret kontrolü sonucunun kayıtlara geçebileceği, sicile işlenebileceği unutulmamalı, buna göre kızlık zarı muayenesi yapan yerleri seçmek gerekir. Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki muayenehanede kızlık zarı muayenesi, kızlık kontrolü, kızlık testi, bekaret kontrolü ve bekaret testi Kadın Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Doç. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı muayene fiyatları 2018 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.