kizlik-zari-dikimi-ankara

Birçok kültürlerde, ailelerde veya dinlerde, kadınların bakire olarak evlenmeleri yönündeki sosyal baskı o kadar fazladır ki, bazıları kızlık zarı estetiği olmaya zorlanmaktadır.  Kadınların psikolojik nedenlerle kızlık zarı estetiğine başvurmak isteyebilecekleri başka durumlar da vardır, özellikle cinsel şiddet vakalarında, kadının yaşamını sürdürmek ve kendisine verilen zararı ve şoku fiziksel olarak onarmak için bu operasyona ihtiyacı olabilir. Bazı kadınların, duygusal olarak yeniden başlama amacıyla eşlerine bekâretlerini sembolik olarak göstermek  için bu müdahaleye başvurdukları nadir durumlar da vardır.

 Kızlık zarı yırtıldığında geriye çok az bir kalıntı kalır. Bu kalıntılar, estetik cerrahlarına kızlık zarının yeniden dizayn edilmesi için fırsat verir. Yırtılan kızlık zarının kalıntıları kullanılarak himen yeniden oluşturulur. Kızlık zarı ameliyatını yaptırma isteği genel anlamda sosyo-kültürel bir geçmişe sahiptir. Fakat Türkiye’de bu operasyon için talep her geçen gün artmaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatından sonra gerçekleştirilen ilk cinsel birleşmede kızlık zarı ilk kez yırtılıyormuş gibi kanar. Bu sayede bu operasyonun gerçekleştirildiği partner tarafından algılanamaz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı kelimesi dilimize Yunancadan gelir ve “kütikül” anlamını taşır. Kızlık zarı, vajinanın içinde oturan ve onu kısmen tıkayarak vulvar boşluğunu ayıran lifli ve yarım küre şeklinde bir zardır. Bakire kadınlarda küçük dudakların 2-3 cm içerisinde görülür. Kızlık zarı ilk ilişkide yırtıldığı için bekâretle ilişkilendirilir. Bununla birlikte, kızlık zarı cinsel aktiviteyle ilgili olmayan başka koşullar altında da yırtılabilir. Yoğun fiziksel aktivite sırasında  (jimnastik, bisiklete binme) kızlık zarında dejenere meydana gelebilir. Yine adet döneminde tampon kullanırken zarar görebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi teknik açıdan kısa ve basittir. Ameliyat 30 dakika sürer ve sedasyon ile lokal anestezi altında işlem tamamlanır. Genel anestezi isteyen hastalar doktorları ile ortak bir konsültasyon gerçekleştirebilir. Kızlık zarı dikimi ameliyatı ayakta tedavi şeklindedir, bu nedenle hasta ameliyatı geçirdikten sonra günlük rutinine hızlı bir şekilde dönebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Mıdır?

Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Mıdır?

 Kızlık zarı dikimi ameliyatı ağrılı bir işlem değildir ancak işlemden sonra herhangi bir rahatsızlık veya hafif bir ağrı hissedilirse hastaların cerrahlarına başvurması gerekmektedir. 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kızlık zarı dikimi sonrası hastalar hijyenlerine dikkat etmeli, ameliyat sonrası 48 saat su temasını önlemeli daha sonrasında ayakta duş almaları gerekmektedir. Duş sonrası genital bölgesini kuru tutmaya özen göstermelidir. Ameliyat sonrasında hastalar bol lifli gıdalar tüketmeli ve kabız kalmamalıdır. Yara iyileşmesini hızlandırmak için diyetlerinde yüksek protein tercih etmelidirler. 

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir? 

Kızlık zarı dikiminden sonra iyileşme tamamlanana kadar hastalara en az bir veya bir buçuk ay cinsel ilişkiden kaçınmaları öneril irmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatında Gizlilik Var Mı?

 Cerrahların ve kliniklerin tıbbi yükümlülükleri vardır. Hastanın rızası olmadığı durumlarda üçüncü şahıslara ameliyat hakkında bilgi verilmemektedir. 

 Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Yara İzi Görünür Mü?

 Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında yara izi görünmezdir ve partnerler bakire kızlık zarı ile yeniden dikilmiş kızlık zarı arasında ayrım yapamaz.

Kızlık zarı dikimi Ameliyatı İçin En Uygun Zaman Ne Zaman? 

Ameliyatı adet döngüsü bittikten sonrası birkaç gün içerisinde olmak en iyisidir. Çünkü bir sonraki adet dönemine kadar ameliyat yerinin iyileşmesine olanak sağlanır.

Kızlık Zarı Dikiminin İşe Yarayıp Yaramadığı Nasıl Anlaşılır? 

Kızlık zarının yeniden dikildiğine emin olmak için birkaç hafta sonra ameliyatı gerçekleştiren doktora kontrol için gidilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, doktor tarafından verilen bütün aktiviteler için dinlenme ve iyileşme süresiyle ilgili talimatlarına uymak, ameliyatın başarılı olma olasılığına katkı sağlayacaktır.

İlk İlişkiden Sonra Kesin Kanama Olacak Mı?

İlk İlişkiden Sonra Kesin Kanama Olacak Mı?

 İlk gerçek cinsel ilişkide olduğu gibi, kızlık zarı dikimi ameliyatından sonra kanamanın kesin olacağı garanti edilemez. Kanamanın olması kişiye, kişinin direncine, kişinin mukoza yapısına göre ve ilişki şekline göre değişmektedir.  Ancak kanama meydana gelmese bile partneriniz birleşme esnasında ilk gerçek ilişkiye eşdeğer bir direnç hissedecektir. 

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı 2023 Ne Kadar?

Kızlık Zarı Dikimi 2023 Fiyatları, cerrahın hasta için uyguladığı teknik ve kullandığı ürünlere göre değişkenlik gösterebilir. Kızlık zarı dikimi yapan cerrahların ve kızlık zarı dikimi ameliyatı yapan sağlık merkezlerinin ücretleri ameliyatı isteyen kadın hastaların kızlık zarının durumuna, yırtığın şekline, boyutuna ve vajinanın genişliğine göre de farklı olmaktadır. 

Labioplasti Ankara Ameliyatı

Vajinoplasti Nedir?