kızlık zarı dikilmesi

Kızlık zarı rekonstrüksiyonu, kızlık zarının yeniden dikilerek ilk haline dönmesini amaçlayan cerrahi bir prosedürdür. Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ince bir deri kıvrımına verilen isimdir. Bazı toplumlarda önem arz edebilen kızlık zarı ilk cinsel ilişki esnasında yırtılır ve bu da kadın bireylerde kanamaya sebebiyet verebilir. Bununla birlikte, yanlış egzersiz, kaza-düşme ve yanlış tampon kullanımı nedeniyle de kızlık zarında yırtılmalar meydana gelebilir. Yani bozulmamış bir kızlık zarı, bir kadının bekâretine dair net bir kanıt imkânı sağlamamaktadır.

Kadın bireyler istedikleri takdirde kızlık zarı ameliyatla yeniden oluşturulabilir ve ameliyattan sonraki ilk cinsel ilişkide yırtılabilir. Bu, kadının kızlığının bozulduğunu kanıtlaması gereken kanamaya katkı sağlayabilir. İşlem ayakta tedavi bazında gerçekleşir ve kısa bir süre sonra günlük rutine dönüş sağlanmaktadır.

Kadınlar neden kızlık zarının dikilmesini ister?

Kızlık zarının cerrahi olarak yeniden dikilmesi isteğinin nedenleri değişken ve özel bir konudur. Genellikle geleneksel ve kültürel motivasyonlar neden olmaktadır. Ancak bazı kadınlar da kişisel nedenlerle kızlık zarının tamamen bağımsız olarak eski haline dönmesini isterler.

 

Kızlık Zarı Dikilme İşlemi Nasıl Olur?

Uzman doktorunuz kızlık zarı rekonstrüksiyonunu ayakta tedavi bazında yapacaktır, bu sayede ilgili klinikte kalmanıza gerek kalmaz. Kızlık zarı dikme işlemi uygulamada 30 ila 60 dakika kadar sürer. Cerrahımız Deniz Ulaş lokal anestezi altında vajina girişindeki mukoza zarını diker. Dilerseniz kızlık zarı dikme işlemi genel anestezi yöntemi kullanılarak da gerçekleştirilebilir. İşlem için genital bölgenizi tamamen tıraş etmelisiniz. Ayrıca regl döneminde işlem gerçekleştirilmediği unutulmamalıdır.

Ameliyat sırasında doktorumuz kalan yırtık kızlık zarının dokusunu diker. Vajinal açıklıkta artık yeterli doku yoksa cerrahımız vajina duvarının arkasından gerekli dokuyu kullanabilir. Daha sonra kızlık zarını modellemek için kullanır, böylece jinekologlar bile onu orijinal kızlık zarından ayırt edemez. Cerrahımızın tercih ettiği iplikler genellikle kendi kendine eriyen dikiş ipleridir. Böylece daha sonra dikişleri çıkarmak için ekstra bir ziyarete gerek kalmamaktadır.

Sonuç olarak, hastanın kendisini haklı olarak kanıtlamasına veya doktora açıklama yapılmasını gerektirmeyen bireysel bir kararıdır.

 

Kızlık Zarı Rekonstrüksiyonunun Avantajları Nelerdir?

 

  • Kızlık zarının tam rekonstrüksiyonu
  • Sağlam bir kızlık zarından fark görülmez
  • İşlem sonrası ilk cinsel ilişki sırasında tipik kanama olabilir
  • Düşük riskli cerrahi
  • Kesinti yok

 

Ameliyat Her Kadına Yapılabilir mi?

Evet, kızlık zarının restorasyonu prensip olarak her kadında yapılabilir. Hatta bir veya daha fazla doğumdan sonra bile mümkündür. Sadece küçük bir doğal himen adı verilen doku kalsa bile, uygun cerrahi teknikler kullanılarak vajinal mukoza mobilize edilebilir ve kızlık zarını yeniden oluşturmak için yeniden dikilebilir.

Kızlık zarının dikimi, kızlık zarının birkaç cerrahi rekonstrüksiyonundan sonra ve ardından deflorasyonlardan sonra bile gerçekleştirmesi mümkün bir yöntemdir.

 

Riskler veya Komplikasyonlar Nelerdir?

Her operasyonda var olan genel risklere ek olarak, sadece yüzeyselsen mukozanın dikildiği bir işlem olması sebebiyle pratikte hiçbir risk yoktur. Ameliyat doğru yapılırsa komşu yapıların ve organların zarar görmesi imkânsızdır.

 

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yara iyileşmesi genellikle üç-altı hafta sürer. Genital bölgede, mukoza zarı daha çabuk iyileştiği için pratikte üç- dört hafta sonra kapanır. Ameliyatta genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.

Eğer erimeyen dikişler tercih kullanılıyorsa ameliyattan yaklaşık bir ay sonra yara kontrolü yapılırken dikişler doktor tarafından alınabilir. Hassas mukoza zarının iyileşmesini tehlikeye sokmamak için işlemden sonraki birkaç hafta spordan kaçınılmalıdır.

Aynı durum işlem sonrası bisiklet kullanımı için de geçerlidir. Menstrüasyon durumunda tampon değil ped kullanılmalıdır. Son olarak mastürbasyon veya cinsel ilişki sırasında da vajina bölgesine oldukça hassas davranılmalıdır.

 

Ameliyattan Sonraki İlk Cinsel İlişkide Kanama Meydana Gelir mi?

Kanama durumu çok olasıdır ve birkaç etkene bağlıdır. Asıl belirleyici faktör, yeniden oluşturulan kızlık zarının birbirine ne kadar yakın dikildiğidir. Yani regl kanaması için ne kadar boşluk bırakıldığıdır.

Bununla birlikte ek olarak komplike olmayan sorunsuz yara iyileşmesi de önemli bir rol oynar, bu sayede yukarıda bahsedilen postoperatif davranışa uyulmalıdır. Uygun cerrahi teknikler kullanılarak, adet kanının akması için kızlık zarında özellikle küçük bir açıklık ayarlanabilir. Sonuç olarak ameliyat sonrası ilk ilişkide yırtılma ve dolayısıyla kanama olasılığı çok yüksektir.

 

Hangi Durumlarda Kürtaja Başvurulur?

 

Orgazm Nedir?