kızlık-zari-bozulmadan-adet-kalinir-mi

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusu akıllı karıştırsa da cevabı evet. Kızlık zarı bozulmadan, tam ilişki gerçekleşmeden yani sürtünme ve temas yoluyla hazne açıklığına boşalma ile birlikte spermler rahim içine salınır ve yumurta hücresini dölleyerek kadında gebelik meydana getirir. Bu şekilde, kızlık zarı bozulmadan kadın bâkire ama gebe olur. Yani gebelik için mevcut koşulların varlığı durumunda kızlık zarı bozulmadan da hamilelik oluşabilmektedir.

Erkeklerde boşalma esnasından hemen önce gelen sıvı da 200 milyona yakın sperm hücresi bulunmaktadır. Boşalma sonrasında uzun süre temasta kalan kadın ve erkek cinsel organları gebelik riskini artırabilir. Çünkü temas esnasında bulaş riski taşıyan hareketli spermler rahme kadar ulaşabilmektedir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Nasıl Hamile Kalınır?

Kızlık zarı yapısı gereği süngerimsi ve geçirgen olabilmektedir. Bu geçirgenlik sayesinde spermlerin geçişine kolaylık sağlamaktadır. Tam bir cinsel birleşme söz konusu olmasa dahi penis vajinaya girmeden kadını hamile bırakabilir. Bunun nedeni penis içerisinde bulunan spermlerin oldukça hareketli olmasıdır. Spermler yaklaşık 3 dakika içerisinde fallop tüplerine ulaşır. Yine sperm hücreleri dış ortamda 30-40 dakika kadar varlıklarını sürdürebilmektedirler.

Sperm hücreleri kadın iç genital organlarından olan rahimde 3 gün aktif bir şekilde yaşayabilmektedir. Bu nedenle sürtünme ile cinsel ilişki yaşanmasını takiben 72 saat boyunca hamilelik riskinin var olduğunu unutmamak gerekir. Kadının menstruasyon döngüsüne dair yapılan hesaplamalar veya ovulasyon ihtimalinin az olduğunu düşünülerek sürtünme ile cinsel ilişki yaşamak yanlış bir düşüncedir.

Kızlık Zarı Gebeliğe Engel Mi?

Kızlık Zarı Gebeliğe Engel Mi?
Kızlık Zarı Gebeliğe Engel Mi?

Birçok toplum kızlık zarını gebe kalmayı engelleyen bir bariyer gibi görse de bu bilgi doğru değildir. Çünkü anatomik olarak kızlık zarı denilen himen vajina girişini tamamen kapatan bir yapı değildir. Her kadın farklı himene sahiptir. Kızlık zarının yapısında süngeri anımsatan delikler bulunur ve bu delikler vajinal akıntıların, adet dönemlerinde meydana gelen kanın dışarıya atılmasına imkân sağlamaktadır.

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık zarı vajina girişinin 2-3 cm içerisinde yer alan kıvrımlı bir doku parçasıdır. Yırtıldıktan sonra kendiliğinden iyileşemeyen bir dokudur. Birçok toplumlarda kızlık zarı bir tabu haline geldiği için kızlık zarı dikimi ameliyatları popülarite kazanmıştır. Ağrısız ve basit olan bu işlem genellikle lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika kadar süren, flep yöntemi kullanılarak tamamlanan bir işlemidir. Deneyimli uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile ilk cinsel ilişkide kızlık zarının yeniden kanaması sağlanmaktadır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma İhtimalinde Neler Yapılabilir?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma endişesi taşıyan kadın bireyler sperm hücrelerinin bulaş yoluyla vajina girişine temas ettiği andan itibaren ertesi gün hapı kullanarak hamilelik oluşumunu önleyebilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, ertesi gün haplarının cinsel birleşmeden sonra en geç 72 saat içerisinde alınması gerektiğidir. Özellikle cinsel temasın yaşandığı zamanlarda tercih edilen bu yöntem hamileliği önleme konusunda daha etkin olmaktadır. Bu hapların kullanımını alışkanlık hale getirilmemesi önemlidir.  Sürekli kullanımında farklı sağlık problemlerine neden olacağı unutulmamalıdır. Bu haplar kontraseptif yöntem olarak tercih edilmemelidir ve sadece mücbir sebeplerde kullanılmalıdır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan gebelik meydana getiren durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Hazne açıklığına boşalma,
  • Elastik yapıda kızlık zarına sahip olma,
  • Kızlık zarının hiç olmaması ya da kapalı kızlık zarına sahip olma,
  • Kızlık zarında bulunan deliklerin geniş olması

Yukarıda verilen örneklerin her birinde hamile kalma riski yüksektir. Bu nedenle adet döngünüzün gecikmesi ya da hamilelik belirtilerinin (bulantı,kusma,halsizlik) meydana gelmesi gibi durumlarda hemen sağlık kuruluşlarına başvurup gebelik testi yaptırmanız önerilmektedir. Ayrıca, menstruasyon döneminde kanın ve kan veziküllerinin delikten geçebildiğini bilen her kadın sperm hücreleri içinde bu ihtimali düşünmelidir. Bu nedenle kadınların kendi genital organlarını tanıması ve bilgi sahibi olması, istenmeyen gebelikleri önlemede oldukça önem arz etmektedir. Bilinçsiz bir şekilde meydana gelen ve istenmeyen gebelik durumlarında kürtaj işlemi için birçok yasal prosedür vardır. Bu prosedürlerin kişiye sadece fizyolojik açıdan değil psikolojik açıdan da olumsuz etkileyeceğini göz önünde bulundurmak yararlı olacaktır.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Ankara

Vajinal Islanma Neden Olur?