Hpv ve Genital Siğil Tedavisi Ankara

Genital siğil her iki cinsiyette de görülebilen bir rahatsızlıktır. Genital bölgede meydana gelen ve karnabahar görünümünde kabarcıkların oluşmasıdır. Çoğu zaman fark edilmeyen bir durumdur. Görülebilen durumlarda ise açık ya da koyu renklerde ortaya çıkabilir. Sürtünme ile kanama meydana gelebilir. Bunun yanında kaşıntı gibi durumları da ortaya çıkarabilir.

Siğillerin meydana gelmesinin nedeni HPV olarak bilinen Human Papilloma Virüsüdür. Bu virüs kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilen bir virüstür. Cinsel birliktelik ile bulaşabilen bir virüstür.

 

HPV Human Papilloma Virüs Nedir?

HPV kişiden kişiye bulaşan bir virüstür. Cinsel yol ile bulaşan bir virüs olmasının yanında, çok eşlilik ve erken yaşta cinsel ilişki virüsün bulaşmasına neden olabilmektedir. Kadınlarda rahim kanserine neden olan virüs nadiren erkeklerde penis kanserine neden olabilmektedir. Bugün tespit edilen rahim kanserlerinin genelinde HPV virüsüne rastlanmaktadır. Virüsün 200’ün üstünde çeşidi bilinmektedir.

200’den fazla çeşidi olan virüsün bir kısmı rahim ağzı kanserinin oluşmana neden olurken bazıları düşük riskli grupta yer almaktadır. En sık rastlanılan türleri HPV 6 ve HPV 11’dir. Düşük risk grubunda yer alan virüsler genellikle siğil şeklinde ortaya çıkmaktadır. Siğiller çoğu zaman fark edilmemektedir. Ancak insanların neredeyse tamamı bu virüsü hayatları boyunca bir kez geçirmektedir. Kadınların bu riske karşı düzenli olarak test yaptırmaları önemlidir.

 

HPV Genital Siğil Bulaşma Yolları

HPV bulaşı yolu ile gelen bir virüstür. Ten teması ile bulaşmaktadır. Her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir. Virüsün en önemli özelliği çok çabuk bulaşıyor olmasıdır. Prezervatif koruyucu olsa da tam koruculuğu bulunmamaktadır. Özellikle ilk ilişkide bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Virüs her ne kadar kendini siğil olarak gösterse de bazı türleri kendini göstermez. Ancak bulaşıcılığı devam etmektedir. Virüsün yer ettiği kişi sağlıklı birey için oldukça risklidir. Bu durumlardan kaçınmak için özellikle kadınların düzenli aralıklar ile test yaptırmaları ve kontrole gitmeleri büyük önem taşımaktadır.

Virüs sadece partnerler arasında bulaşıcı değildir. Doğun esnasında anneden bebeğe bulaşabilir. Annenin bu durumu doğumdan önce doktoru ile konuşması gerekmektedir. Alınması gereken tedbirler ve uygulanacak önlemler için bu gereklidir. Özellikle gebe kalmak isteyenlerin bunu göz ardı etmemesi gerekir.

 

HPV Korunma Yolları

Her virüsten korunma yolları bulunmaktadır. HPV’de dikkat edildiğinde bulaşıcılığı ortadan kaldırılabilir. Bunun için bazı yollar izlenebilir. Prezervatif ilk akla gelen yöntemdir. Gebelik ve cinsel ilişki ile bulaşabilen hastalıklardan korunmak için en iyi yoldur. Ancak HPV sadece korunan bölgelerde değil, korunmayan bölgelerde de olabilir. Bu nedenle tam etki göstermemektedir.

Virüsten en iyi koruna yolu ise aşıdır. Çok fazla çeşidi olsa da aşı yüksek oranda koruyucudur. Genital siğil oluşmasını engeller. Genital siğil kanser yapan bir virüstür. Aşı ile kanserde de korunma mümkün hale gelmektedir.

Genital siğil bir diğer adı ile HPV görülme yerleri farklılık gösterebilir.

Kadınlarda

 

 • Vajina
 • Vulva
 • Anüs
 • Kasık
 • Rahim ağzı

Erkeklerde

 

 • Penis
 • Testisler
 • Kasık
 • Bacak arası
 • Anüs

Erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen bölgeler bu şekilde sıralamaktadır. Erkeklerde düşük ihtimal ile penis kanserine neden olmaktadır. Kadınlar da ise rahim ve rahim ağzı kanserine neden olabilir.

 

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi ile virüs ortadan kalkmamaktadır. Tedavi ile siğiller giderilmekte ve görüntü normal haline gelmektedir. Kişi virüsü taşımaya devam eder ve bulaştırıcıdır. Bunun için kişinin virüs ile mücadele etmesi gereklidir. Virüsler ile mücadelenin ilk ve en kesin yolu bağışıklık sistemini kuvvetli tutmaktır. Bunun yanında cinsel ilişkilere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Siğil tedavisi farklı yöntemler ile uygulanabilir.

 

 • Siğil yakmada kullanılan kremler
 • Cerrahi işlemler ile siğillerin alınması. Siğillerin alınmasında elekrokoterizasyon tekniği kullanılmaktadır.
 • Kriyoterapi yöntemi ile dondurma

Bu yöntemler siğillerin görünmesini geçirmektir. Prof. Dr. Deniz Ulaş gerekli kontrolleri sağladıktan sonra en uygun tedavi yöntemini uygulamaktadır. Genital siğil tedavi edilebilen bir durumdur. Bu nedenle uzman bir yardım alınması gerekmektedir. Dermatolog, ürolog ya da jinekologlar tarafından tespit edilebilir bir durumdur. Uzman yardımı almadan ve tedavi edilmeden virüsten kurtulmanın yolu bulunmamaktadır. Genital siğiller için de yine hekim tarafından verilecek tedavi şarttır.

 

Kızlık Zarı Dikilmesi İşlemi Nedir?

 

Yumurtalık Kisti Hastalığı Nedir?