Genital estetik artık tabu değil ve kadınların ruh ve beden sağlığının önemi eskisinden daha önemli. Kliniğimizde Prof. Dr. Deniz Ulaş ve hastaları arasındaki güven ilişkisi sayesinde birçok kadın bu hassas problemlerin üstesinden geliyor. Genital estetik müdahaleleri basit ve tatmin edicidir.

Genital estetik nedir?

Genital organlar vajina, labium majus adı verilen büyük dudaklar, labium minus adı verilen küçük dudaklar, hymen adı verilen kızlık zarı ve kasık höyüğü olarak bilinen mons pubis’ten oluşur. Genital bölgede meydana gelen bu şekil bozuklukları sadece estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye neden olmakla kalmaz daha da önemlisi kadınlarda memnuniyetsizlik, güvensizlik, cinsellik eksikliği veya partnerinden utanma gibi problemlere sebebiyet verir. Çeşitli sorunlara ve mağduriyetlere sebebiyet veren bu şekil bozuklukları için genital estetik operasyonlar ile gerekli düzeltmeler yapılır.

Genital estetik türleri nelerdir?

Labioplasti (iç ve dış dudak estetiği)

Zamanla, bu bölge bireysel doğası ve yaş aldıkça estetiğini kaybetmesi nedeniyle çekici olmayabilir. Özellikle yaz aylarında bikini kullanırken bu bölgede meydana gelen şiş görünüm kadınları rahatsız etmektedir. Ayrıca genital organların girişini kapattığı için cinsel ilişki sırasında zorluk ve ağrıya sebebiyet verebilir.

Basit ve hızlı bir şekilde ilerleyen bir operasyonla işlevini kaybetmiş, estetik görünümü bozulmuş, olması gerekenden uzun veya sarkık olan bu iç ve dış dudaklar kısaltılıp yeniden tasarlanmaktadır.  Labioplasti sonrası hastalar günlük yaşama dönebilir. Ancak iyileşme sürecinde yaklaşık 4-5 hafta cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti)

Genital estetik kapsamında en çok ihtiyaç duyulan ve bayanlar arasında en sık görülen cinsel sorunlardan biri de vajina çapının normalden büyük olmasıdır. Çünkü vajina ile erkek partner arasındaki uyumsuzluklar her iki bireyde de orgazm problemlerine neden olabili. Bu durum vajina daraltma ameliyatı ile çözülebilmektedir.

Bazı kadınlarda vajina genetik veya yapısal olarak olması gerekenden daha büyük olabilir. Ek olarak normal doğumlar, doğum sırasında meydana gelen perine yırtıkları, ikiz veya üçüz doğumlar, ilk doğumda veya dikişlerin açılmasında epizyotomi kesisinin hatalı dikilmesi, iri bebek doğumu veya yaşlanma gibi durumlar vajina elastikiyetinin bozulmasına neden olan durumlardır.

Vajina daraltma ile birlikte vajina estetiği, klitoral estetik ve labioplasti gibi cinsel organlara yönelik diğer estetik operasyonlar da kombine olarak uygulanabilmektedir.

Labia majoranın düzeltilmesi (labia majora enjeksiyonları)

Kadınlarda yaş almaya bağlı olarak vajina dudaklarında sarkma, elastikiyet kaybına bağlı kırışıklıklar veya form bozuklukları meydana gelebilir. Böyle durumlarda vajina dudaklarına yağ enjeksiyonu işlemi uygulanarak daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Labia majör liposuction, vücudun başka bir bölgesine özel kanüllerle yağ alınıp işlenerek iç dudaklara enjekte edilmesidir. Böylece normalden daha küçük veya daha kırışık görünen iç dudaklara daha hacimli ve canlı bir görünüm kazandırılır.

Labia majoranın cerrahi olarak küçültülmesi (labia majora estetiği)

Dış genital bölgede bulunan ve vücut kılları ile örtülü olan iç dudaklar, olması gerekenden büyük veya gevşek olmaları nedeniyle estetik ve sağlık açısından problemlere neden olabilir. Olması gerekenden büyük ve sarkık olan iç dudaklar basit bir cerrahi operasyon ile küçültülür veya düzeltilir.

Labia majör küçültme labioplasti türlerinden biridir. Literatürde labia majoraplasti veya büyük dudak labioplasti olarak da geçmektedir.

Ameliyatsız genital estetik uygulaması kimler için uygundur?

Doğum gerçekleştirmiş ya da gerçekleştirmemiş kadınlarda, genital bölgede kuruluk, tekrarlayan bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, pH değerleri, vajinal sarkma, ilişki sırasında uyuşma ya da idrar inkontinans şikâyeti varsa genital estetik uygulamalarını yaptırmayı düşünebilir. 

Genital estetik orgazmı etkiler mi?

Genital estetik müdahaleler basittir ve sonuçları genel olarak tatmin edicidir. Hastalar tedavilerden kısa süre sonra iş ve sosyal rutinlerine dönebildikleri için kadınların tabu haline gelen bu konuya bakış açıları artık değişti. Doktor Deniz Ulaş ve hastaları arasındaki güvene dayalı ilişki sebebiyle yapılan müdahalelerin sonuçları memnuniyet verici olmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve hızlı tıbbi teknikler ile hastalar istedikleri sonuçları kolaylıkla elde etmektedirler. Genital estetik, kadınların hayatlarını önemli ölçüde değiştiren bir prosedürdür ve sonrasında daha fazla özgüven sağlayan bir tedavidir.  Ayrıca sorunsuz bir cinsel ilişki, zorlukların ortadan kalkması ve cinsel ilişkiden daha fazla zevk duygusu alınması için genital estetik müdahalelerin olumlu etkileri arasında yer almaktadır.