Dış Dudak Dolgusu

Özellikle son yıllarda kadın genital organlarının estetik görünümünü ve cinsel işlevini iyileştirmek ve eski haline getirmek için yapılan restoratif ve rekonstrüktif işlemlere ilgi önemli ölçüde artmıştır. Yaşla birlikte vajina duvarının kalınlaşması nedeniyle iç dudaklar yaşla birlikte giderek elastikiyetini ve hacmini kaybederek sarkık hale gelir. Bu süreç travmatik bir doğumdan da etkilenebilmektedir ve menopozdan sonra düşen östrojen seviyeleri nedeniyle artabilmektedir. Yumurtalık aktivitesinin işlevinin son bulmasıyla birlikte vajinayı çevreleyen en dış dudaklar deri altı yağını gevşetirken bağ dokusu elastikiyetini kaybeder ve sarkmaya başlar. Labia majoranın tonunda ve hacminde bir azalma, vajina dudaklarını sönük ve sarkık hale getirir. Labia’nın formundaki bu bozulmalar, özellikle bir partnerle birliktelik yaşarken, özgüvenin azalmasına ve utanma duygusuna sebebiyet verebilir. Bu doğal faktörlerin dışında, bazen dar kot giymekten kaynaklanan kronik tahriş ve rahatsızlık, bir kadının bisiklet sürme veya belirli aktiviteleri yaparken özgürce sürdürmesini engelleyebilir.

Genital bölgenin ameliyatsız olarak gençleştirilebileceği ve her ikisi de kliniğimizde Prof.Dr. Deniz Ulaş tarafından sunulan en popüler yöntemlerden ikisi Hyaluronik Asit dolgu enjeksiyonları ve Lazer Gençleştirme ve Ameliyatsız Lazer Labioplasti alternatifi ile uygulanmaktadır.

Dış Dudak Dolgusu Nedir?

Dış dudak dolgusu (labia enjeksiyonu), hyaluronik asit gibi bir dolgu ürününün dış dudaklara enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde, labia daha sıkı ve daha genç görünmektedir. 

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, cildin nem tutma ve elastikiyetinden sorumlu olan, cildin doğal bir bileşeni olan bir şeker bileşiğidir. Artan yaşla birlikte vücudun kendi hyaluronik asit üretimi giderek azalır. Bunun sonucunda cildin su bağlama kapasitesi azalır ve cilt elastikiyetini ve dolgunluğunu zamanla kaybeder. Hyaluronik asit, farklı tedavi ihtiyaçlarına uyum sağlayacak şekilde yumuşak, esnek bir jel olacak şekilde farklı kombinasyonları mevcuttur. Mevcut cilt çizgilerini ve daha hacimli kusurları doldurmak için uygundur. 

Hyaluronik Asit ile Dış Dudak Büyütme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?


Uygulama yapılacak alan öncelikle temizlenir ve dezenfekte edilir. Daha sonra hastanın tolere seviyesine göre anestezik krem ​​uygulanabilir. Kısa bir işlemden sonra, hyaluronik asit dış dudakların cilt katmanlarına enjekte edilir. 

Hyaluronik Asit Dolgu Maddeleri ile Dış Dudak Büyütme İçin ideal Aday Kimdir?

Hyaluronik asit dolgu maddeleri ile dudak büyütme için ideal aday, genel olarak sağlıklı ve iç dudak görünümünü iyileştirmeye çalışan kişilerdir. Anorgazmi tedavisi veya düşük cinsel dürtü arayışında olanlar için hyaluronik asit dolgu maddeleri ile dış dudak büyütme yöntemi önerilmemektedir.

Dış Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Tedaviden sonra geçici olarak hafif kızarıklık, yanma veya şişlik görülebilir ve bazen hafif morluklar meydana gelebilir. Ancak bu hafif yan etkiler genellikle geçicidir. Nadirden görülen yan etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, pigmentasyon bozuklukları, inflamatuar reaksiyonlar, apseler, nodül oluşumu ve kabarma, enfeksiyonlar, sertleşme, dolgu maddesinin uyumsuzlığu sonucu çıkıntılı görünüm ve hafif grip benzeri semptomlardır.
Dış Dudak Dolgusundan Sonra Sosyal Hayata Dönüş Ne Zaman Olur?

Tedaviden sonra buz uygulama gibi soğutma yöntemleri, genellikle minimal şişlik ve kızarıklığı hızla azaltabilir. Tedaviden hemen sonra normal günlük aktivitenize veya işinize devam edebilirsiniz.

Labia Enjeksiyonu Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


Aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaçlar, morarma riskini en aza indirmek amacıyla tedaviden en az 72 saat önce kesilmelidir. Genital bölgede işlem uygulanırken akut herpes enfeksiyonu olmamalıdır. Tedavi sonrası yaklaşık 5 hafta spor, solaryum, sauna ile cinsel aktiviteden kaçınılmalıdır.

Hyaluronik Asit ile Dış Dudak Dolgusu Kimlere Yapılmamalıdır?


Genel olarak aşağıdaki durumlarda hyaluronik asit tedavisinden kaçınılmalıdır:
    • Bileşenlere alerji duyan kimseler
    • Otoimmün hastalıkları olan kimseler
    • İmmünosupresyon
    • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
    • Pıhtılaşma bozuklukları
    • Hızlı dermabrazyon
    • Hamilelik veya emzirme

Hyaluronik asit dolgu maddeleri ile dış dudak büyütme ile ilişkili ortalama iyileşme nedir?

Hyaluronik asit dolgu işlemi ile dudak büyütme işlemi ile ilişkili iyileşme süresi yoktur. Herhangi bir tolerans sorunu yaşamayan bireyler dış dudak dolgusu büyütme işleminden sonra günlük rutinlerine devam edebilirler.

Hyaluronik asit dolgu maddeleri ile dudak büyütmenin sonuçlarından ne beklenebilir?

Hyaluronik asit dolgu maddeleri ile dudak büyütme işleminin sonuçları işlemden hemen sonra fark edilir ve geçicidir. Hastalar genel olarak bakım tedavilerini yıllık olarak takip ederler.

Dış Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?
Dış dudak büyütme dolgusunun etkisi genellikle yaklaşık 8 ile 12 ay kadar sürer. Daha sonra dolgu ürünleri vücut tarafından parça parça veya tamamen parçalanır.

Genital Estetik Nedir?

Hamilelikte Kansızlık