Büyük ve Küçük Dudakların Düzeltilmesi

Vajina temel olarak iki bölümden oluşur. İç bölge doğum kanalından, dış bölge ise dış ve iç dudaklardan meydana gelir. İç dudaklar, dış dudakların iç kısmında ve kelebek şeklinde çift taraflı dokulardan oluşmaktadır. Vajina iç dudakları, normal boyutlarında yken dışarıdan fark edilmez. Ancak çeşitli fakötörler ve yaşlanma durumları genital bölgede bulunan dudakların normal formunda bozulmalara neden olur. Böyle durumlarda iç dudakların küçültülmesi labioplastinin bir tedavi yöntemidir. Kadın genital bölgesinin görünümündeki deformasyonlar ve normalinden sapmalar kadından kadına değişmekle beraber oldukça normal bir durumdur. Bununla birlikte, bazı kadınlar genital bölgelerinin görsel görünümünü rahatsız edici bulmaktadır. Dış dudak ve iç dudak küçültme işlemleri ile uzun ve sarkmış olan dudaklar cerrahi girişim kullanılarak düzeltilmelidir. 

Büyük ve Küçük Dudakların Düzeltilmesi İşleminin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların iç dudak ameliyatı tercih etmelerinin en yaygın semptomlarından biri iç dudaklarının çok uzun olduğunun hissedilmesidir. Sadece estetik görünümü etkilemekle kalmaz, bazen rahatsızlığa da sebebiyet verebilir. Örneğin bazı spor ve aktiviteler de sürtünme ve ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca cinsel aktivite esnasında rahatsızlığa neden olabilirler. Bazı kadınlar ayrıca fazla dokunun hijyen sağlamayı zorlaştırdığını ve bunun da enfeksiyona daha sık yol açtığını iletmektedir. Bu nedenle büyük ve küçük dudaklar sadece estetik bir seçenek olmayıp, sağlık açısından da önem arz etmektedir. Her durumda, prosedürün amacı kadınların yaşam kalitesini artırmaktır.

Büyük ve Küçük Dudakların Düzeltilmesi Ameliyatının Aşamaları Nelerdir?

İç dudak ameliyatı olması durumunda cerrah ilk olarak fazla dokuyu işaretler. Hassas bir kesi ile doku kalıcı olarak alınır.  Dış dudaklar, genital bölgenin korunması için iç dudakların büyük bir kısmını kapatabilmelidir. Bu nedenle mümkün olan çaba doktor tarafından sağlanmalıdır. Operasyon genellikle bir saat ile iki saat arasında sürer. Bazı durumlarda, formu sağlamak adına dış dudaklara işlem yapılmasıda tavsiye edilebilir. Bunun için cerrah, dış dudak dokularına enjekte etmek için hyaluronik asit gibi dolgu ürünleri veya vücudun kendi yağ hücrelerini otolog yağ yöntemi ile kullanır.

Bir Labia Küçültme Veya Düzeltme Ne Zaman Mantıklıdır?

Genişlemiş büyük ve küçük dudaklar sebebi ile hasta ağrı, enfeksiyon veya tahrişten şikayet ediyorsa cerrahi düzeltmeye gidilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, labia minör bazı kadınlar tarafından estetik olarak rahatsız edici bulunur ve bu durum kişinin özgürlüğünü kısıtlayarak psikolojik sıkıntılara sebebiyet verir. Genel olarak, cerrahi bir düzeltmeden sonraki hastanın özgürlüğünde ve sosyal yaşamında büyük iyileştirmeler gözlemlenmektedir. 

Büyük ve Küçük Dudakların Düzeltilmesi Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Labia düzeltmesi genellikle kapsamlı bir muayene ve operasyonla ilgili Prof.Dr. Deniz Ulaş tarafından ön konsültasyon gerçekleştirildikten sonra lokal anestezi altında ameliyata başlanmaktadır. Büyük ve küçük dudakların düzeltilmesi için ameliyat gününden önce aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaçların alınması 15 gün öncesinden bırakılmalıdır. Büyük ve küçük dudakların düzeltilmesi için ameliyattan önceki gece tüm genital bölgeyi tamamen tıraş etmeniz beklenmektedir. Ameliyat günü herhangi bir gıda kısıtlamasına gidilmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Beklenenin aksine büyük ve küçük dudakların düzeltilmesi işlemi ağrısız bir işlemdir. Ameliyattan önce uyuşturma sağlamak adına özel anestezik krem ​​uygulanır.

Birçok durumda, iç dudakların kısaltılması ve klitoral başlığın daraltılması da çoğu hastamıza tam başarılı bir sonuç alınması için kombine tedavi olarak uygulanması tavsiye edilir. Kliniğimizdeki bütün uygulamalar sizin isteklerinize ve mevcut durumunuza göre kişiye özel olarak planlanmaktadır. Tüm operasyon kısa ve basit bir süreç içerisinde şöyle ilerlemektedir:

  • İşlem, lokal anestezi altında kolayca gerçekleştirilebilen basit ve kısa bir işlemdir. 
  • Genital bölgede, en son kalite ve teknolojiye uygun kendi kendine eriyen ipler kullanılmaktadır. Böylece dikiş aldırmak için ekstra bir ziyarete gerek kalmamaktadır.
  • Operasyondan sonra kısa bir gözetim süresinden sonra günlük rutininize geri dönülmektedir.

Büyük ve Küçük Dudakların Düzeltilmesi İşleminde Riskler Nelerdir?

Vajinal dudakların düzeltilmesi de dâhil olmak üzere herhangi bir operasyonda komplikasyonlar meydana gelebilir. Düşük ihtimal oranında yara iyileşme bozuklukları meydana gelebilir. Kaçınılmaz bir durum olarak hafif şişlik ve morarma meydana gelebilir. Ancak kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir. Labia’nın cerrahi olarak düzeltilmesi deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirildiğinde son derece güvenilir ve komplikasyon içermeyen bir işlemdir.

Kızlık Zarı Muayenesi 

Rahim Prosedürleri