labioplasti

Kadınlar doğurganlık, hormonal değişiklikler ve yaş aldıkça genital bölgelerinde birtakım farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bir kadının yaşam kalitesini sekteye uğratacak değişimler arasında vajina sarkması, stres üriner inkontinans, vajinal kuruma, cinsel duyumda azalma ve labia majör tonusunun kaybı yer alır. Kadınlar, doktorları ve medya nihayet bu konular hakkında konuşmaya başladığından, tabular artık yıkılmaya başlıyor ve mevcut tedavi yöntemlerinin sayısı artıyor.

Bu deformasyonların bir kısmını veya tamamını tedavi etmek için geliştirilen cihazlar, kolajen üretimini artırmak için radyofrekans veya lazer enerjisi kullanır. Dolgu ürünleri bazen klitorise bazen dış dudaklara veya G noktasına enjekte etmek için de kullanılır.

Büyük ve Küçük Dudaklara Hyaluronik Asit Enjeksiyonları Hangi Durumlarda Yapılır?

Büyük ve küçük dudaklara hyaluronik asit çeşitli estetik ve fonksiyonel amaçlarla uygulanabilir. Bunlar;

 • İç dudak büyütme
 • İç dudak dalgalanmalarının giderilmesi
 • Labial asimetrilerin giderilmesi
 • Menopoz şikayetlerinin giderilmesi
 • G Shot
 • Ağrılı cinsel ilişki tedavisi

Hyaluronik Asit Dolgusu İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Hyaluronik asit enjeksiyonları ayrıca vulvanın iç dudaklarını yeniden dizayn etmeye katkı sağlar. Dokularda zamanla nem oranını azalır ve bunun yanı sıra elastikiyetlerini ve tonuslarınıda da kaybederler. Labia majoranın iç dokusu yaş almakla veya vajinal doğum gerçekleştirmeyle beraber boşalır ve sarkmaya başlar.

Bu prosedür ile vajina dokularının hacmini geri kazandırılarak kalitesini arttırıldığı için genital bölgenin estetik görünümünü güzelleştirilir. Hyaluronik asit etkisi sayesinde yeniden dizayn edilen iç dudakların kırışık görünümü de yok edilir. Enjeksiyon seansı yaklaşık 30-50 dakika sürer ve sonraki haftalarda sonuç belli olmaya başlar.

İç Dudaklara Hyaluronik Asit Dolguları Nasıl Uygulanır?

Önce vajina bölgesi antiseptik solüsyonla temizlenir. Daha sonra cerrah tarafından işlem alanı işaretlenir. Hyaluronik asit enjeksiyonları uygulamak için ince tüp formunda iğneler kullanılır. Enjeksiyonda bulunan hyaluronik asit, içeriğini deri altı dokusuna enjekte eder.  İşlemi tamamlandıktan sonra hyaluronik asidin dokuda dağılımını ve topaklanmalar oluşumunu önlemek için hafif bir masaj yapılır. Her labium için tek seansta enjekte edilecek dolgu 1-1.5 cc’yi geçmemelidir. Eğer ihtiyaç devam edecek ise bir hafta sonra başka seans uygulaması yapılmalıdır. İşlem süresi kısa, nispeten ağrısız, konforlu ve ayakta tedavi bazında gerçekleştirilen bir işlemdir.

Hyaluronik Asit Dolgu Uygulaması Sonrasında Karşılaşılabilecek İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Hyalüronik asit, bağlayıcı özellik taşıyan bir polimer türüdür. Yoğun nemlendirici etkisi sayesinde cilt sağlığının önemli yapı taşlarından biridir.  Vücudumuzda doğal olarak üretilen hyalüronik asitin, yaşlanma ile birlikte salgılanma hızı azalır. Bu azalma ile birlikte vücutta kırışıklar meydana gelir ayrıca dokularda nem oranı azalır bu sebeple dışarıdan takviye şeklinde de alınabilmektedir. Takviye olarak enjekte edilecek hyalüronik asit pratikte ne kadar güvenli olsa da bazen istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu istenmeyen durumlar şunları içerir:

 • Kızarıklık
 • Şişme
 • Morarma
 • Alerji
 • Doku nekrozu
 • Ödem
 • Kaşıntı
 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı

Yan etkiler arasında iltihaplanma, şişme, ağrı, hassasiyet, dokuların sertleşmesi ve iltihap vardır. Enfeksiyon özellikle en kısa sürede tedavi edilmelidir çünkü tedavi edilmediğinde apse oluşması gibi komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Alerjik reaksiyon belirtileri yaşayan hastalar, tekrar tedaviden önce reaksiyonların nedenini ve önemini doktorları ile konuşmalıdır.

Labial Büyütme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinanın üst ve alt dudaklarına işlem yapıldıktan sonra hasta bir hafta on gün kadar saunadan uzak durmalıdır. Hasta bu dönemde cinsel ilişkiye ara vermelidir. Yine bu süreçte boyunca bisiklete ve ata binme gibi aktiviteler de önerilmemektedir. Prosedürden sonraki ilk 2-4 gün yaklaşık 3 litre su tüketmek dolgu ürünlerinin su emilimine katkı sağlayacaktır.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uzun süreli çalışma ve deneyimlere göre hyaluronik asit dolgu ürünlerinin etkisi 6-10 ay kadar sürmektedir. Etkisi geçmeye başlayan dolgu maddesi parçalar veya bütün halinde erimeye başlar. İstendiğinde periyodik aralıklarla tekrarlanmasında sakınca bulunmamaktadır.

Hastanın İşlemden Duyduğu Memnuniyet

Büyük ve küçük dudaklara hyaluronik asit dolgu işlemi sonrası dış genital bölge dolgunluk kazanır, nemlenir, beyazlar, sıkılaşır ve belirgin bir gençleşme sağlanır. Bu nedenle dolgu işlemi hastaların memnun kaldığı bir prosedürdür. Genital bölge dolguları yapılırken ihtiyaç duyan hastalarda ek olarak labioplasti, vajina daraltma gibi işlemlerde aynı tedavide kombine olarak uygulanabilir.

Genital Bölgeye Hyaluronik Asit Enjeksiyonunun Maliyeti Nedir?

Genital bölgeye hyaluronik asit enjeksiyonunun maliyeti, dolgu işlemi yapılırken kullanılan hyaluronik asitin kalitesine, cc miktarına, işlemi yapan hekime ve işlemin yapıldığı kliniğe ve ortama göre değişmektedir. Fiyatlandırma hakkında detaylı bilgi almak için klinik ile ön görüşme sağlamak faydalı olacaktır. Her şeyden önce işlemi gerçekleştirecek olan cerrahın bilgisinin, hasta ile ilişkisinin ve deneyiminin meydana gelebilecek olumsuzlukları en aza indireceği ve bu nedenle büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Kızlık Zarı Muayenesi

Hyaluronik Asit Nedir?